Popocatepetl Yanardağı’nda 7 patlama!

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda son 24 saatte 7 patlama gerçekleşti. Yaşanan patlamalar etraftaki kimi yerleşim ünitelerinde kül yağışına neden oldu.

Popocatepetl Yanardağı’nda 7 patlama!
Yayınlama: 26.03.2023
9
A+
A-

Meksika Ulusal Afet Tedbire Merkezi (CENAPRED) tarafından Popocatepetl Yanardağı’nın faaliyetleri hakkında yayınladığı günlük rapora nazaran yanardağda son 24 saatte 7 yeni patlama ve 235 defa gaz ve kül çıkışı kaydedildi. Raporda yanardağ ağzından çıkan küllerin rüzgarın tesiriyle kuzeydoğu tarafına yanlışsız yayıldığı bildirilirken, bölgedeki kimi yerleşim yerlerinde besbelli kül yağışı görüldü. Popocatepetl’ın çabucak doğusunda yer alan Puebla Eyaleti’nin Sivil Müdafaa Uyumu yanardağdan gelen külün sıhhate ziyanlı olduğunu bildirerek vatandaşlara tedbir almaları tavsiyesinde bulundu.

Her gün patlamanın yaşandığı Popocatepetl Yanardağı’nda dün meydana gelen 7 ve bugünkü 6 yeni patlama ile birlikte 2023 yılında kaydedilen patlamaların sayısı 242’ye yükselmiş oldu. Yanardağda 2022 yılı boyunca ise 113 patlama kaydedilmişti.

Bir yılı aşkın bir müddettir faaliyetlerinde artış görülen Popocatepetl Yanardağı, Manchester Üniversitesi bilim adamlarına nazaran önümüzdeki bir kaç yıl içinde büyük bir patlama gerçekleşmesi beklenen yanardağlar ortasında beşinci sırada yer alıyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.