Peru’da 3 Bin Yıllık Mumiya Bulundu

Güney Amerika ülkesi Peru’da yapılan arkeolojik hafriyatlarda, 3 bin yıldan daha eski olduğu varsayım edilen bir mumya bulundu. Rimac vadisindeki arkeolojik alanda devam eden hafriyatlar sırasında keşfedilen mumya, yerli pamuktan yapılmış bir cenaze bohçasına sarılı halde bulundu. Hafriyat yapılan alanın mezarlık bölgesi olduğu, etrafta şişeler, gerdanlık leğenleri, mısır, deniz kabukları, kabuklu deniz eserleri ile koka yapraklarının tespit edildiği kaydedildi. Bulunan mumyanın, bakanlığın da dayanağıyla uzmanlarca titiz formda araştırılacağı bilgisi paylaşıldı.

Peru’da 3 Bin Yıllık Mumiya Bulundu
Yayınlama: 16.06.2023
9
A+
A-

Güney Amerika ülkesi Peru’da yapılan arkeolojik hafriyatlarda, 3 bin yıldan daha eski olduğu iddia edilen bir mumya bulundu.

Başkent Lima’ya bağlı Rimac vadisindeki arkeolojik alanda devam eden hafriyatlar sırasında, 3 bin yılı aşkın geçmişe sahip olduğu düşünülen mumya keşfedildi.

Rimac Belediye Lideri Nestor de La Rosa açıklamasında, mumyanın bölgenin tarihi ve geleneğinin korunması hedefiyle kurulan “Huaca La Florida” araştırma programı sayesinde ortaya çıkarıldığını bildirdi.

San Marcos Mayor Ulusal Üniversitesi arkeoloji öğrencilerinin, mumyayı yerli pamuktan yapılmış bir cenaze bohçasına sarılı halde bulduğu söz edildi.

Kazı yapılan alanın mezarlık bölgesi olduğu, etrafta şişeler, gerdanlık leğenleri, mısır, deniz kabukları, kabuklu deniz eserleri ile koka yapraklarının tespit edildiği kaydedildi.

Bulunan mumyanın, bakanlığın da takviyesiyle uzmanlarca titiz biçimde araştırılacağı bilgisi paylaşıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.