Oy pusulasındaki “siyah nokta” belirsizliğine YSK son noktayı koydu

14 Mayıs seçimleri için Hollanda’ya gönderilen 225 oy pusulasının kusurlu çıkması ve bu pusulaların tutanak altına alınarak kullanılmadan ayrılmasının akabinde YETERLİ Partili Öztürk, YSK’ya başvurdu. Şura, 298 sayılı kanunun ilgili unsurlarının açık olduğunu belirterek bu bahiste görüş verilmesine yer olmadığına hükmetti. Kanunda, “Herhangi bir biçimde lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak hedefiyle yapıldığının anlaşılmaması oy pusulasını geçersiz kılmaz” deniliyor.

Oy pusulasındaki “siyah nokta” belirsizliğine YSK son noktayı koydu
Yayınlama: 11.05.2023
11
A+
A-

YSK; GÜZEL Partili Mustafa Tolga Öztürk’ün, “oy pusulaları yahut zarflarda, leke yahut mürekkep izi bulunması halinde geçerli olup olmayacağı” istikametindeki başvurusu üzerine, bu mevzudaki 298 sayılı Seçimlerin Temel Kararları ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’un ilgili unsurlarının açık olduğunu belirtti.

YSK’DAN GÖRÜŞ İSTEDİ

Öztürk, “oy pusulaları yahut zarfların tamamının yahut bir kısmının üzerinde leke yahut mürekkep izi bulunması halinde pusulanın ve zarfın geçerli olup olmayacağı” tarafında YSK’dan görüş istedi. Konsey, 298 sayılı Seçimlerin Temel Kararları ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’un, 98. ve 101. unsur kararları açık olduğundan bu mevzuda “görüş verilmesine yer olmadığına” hükmetti.

298 SAYILI KANUNU İŞARET ETTİLER

298 Sayılı Kanun’un 98. hususu, “… Fakat, üzerinde sandık heyeti mührü bulunmamasına karşın Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Şurası filigranı, amblemi ve ilçe seçim şurası mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke yahut çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak gayesiyle yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılır.” kararını içeriyor.

Aynı Kanun’un 101. hususu, “Aşağıdaki haller oy pusulalarını geçersiz kılmaz: 1. Zarfların açılması yahut oyların okunması sırasında yırtılması. 2. Bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazaen yırtılması. 3. Rastgele bir biçimde lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak maksadıyla yapıldığının anlaşılamaması.” düzenlemesini öngörüyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.