On Sene İçinde Ne Muz Kalacak Ne Kahve! İşte Birkaç Yıl İçinde Kuşağı Tükenecek O Yiyecekler

Global ısınmanın sebep olduğu iklim değişikliği sebebiyle günümüzde severek tüketilen pek çok yiyeceği yakın gelecekte bulamayabiliriz. Bu yiyeceklerin, ham hususlarını veren ağaçların iklim değişikliği tesiriyle verimsiz kalmasından ötürü, herkes …

On Sene İçinde Ne Muz Kalacak Ne Kahve! İşte Birkaç Yıl İçinde Kuşağı Tükenecek O Yiyecekler
Yayınlama: 11.05.2023
9
A+
A-

Küresel ısınmanın sebep olduğu iklim değişikliği sebebiyle günümüzde severek tüketilen pek çok yiyeceği yakın gelecekte bulamayabiliriz. Bu yiyeceklerin, ham hususlarını veren ağaçların iklim değişikliği tesiriyle verimsiz kalmasından ötürü, herkes tarafından ulaşılabilir olmayacakları öngörülüyor. İşte karşınızda kuşağı tükenme tehlikesi içinde olan yiyecekler 👇

1. Çikolata

Dünyada çikolata ölçüsünün yarısından fazlası, artan sıcaklıklardan önemli halde etkilenen iki bölge olan Gana ve Fildişi Kıyısı’nda üretiliyor. Bilim adamları, iklim değişikliğinin 2030 yılına kadar kakao üretimini kıymetli ölçüde azaltacağını söylüyor.

2. Muz

Muz, gelişmekte olan ülkelerde, kahvenin akabinde ikincil eser olarak üretiliyor. Üretimin zorlaşması sonucu kahvenin fiyatının artmasıyla, çiftçilerin muz üretiminden vazgeçmesi bekleniyor. Üstelik yüksek sıcaklıkların muz ağaçlarını ziyanlı bitki ve hayvanlara karşı daha dayanıksız hale getireceği belirtiliyor.

3. Yer fıstığı

Fıstık tarlalarından alınan randımanın süratle düşmesiyle fıstık fiyatları yükselişe geçti. Varsayımlara nazaran yakın gelecekte yer fıstığı üretilemeyecek.

4. Elma

Elma ağaçlarından randıman alabilmek için çok sert geçen soğuk kış mevsimleri gerekiyor. Fakat günümüzde kışlar neredeyse baharmış üzere geçtiği için ağaçlardan kâfi randıman alınamıyor.

5. Bal

Bal arıları iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek çeşitlerin başında geliyor. Günümüzde bile ulaşılması bir oldukça sıkıntı olan doğal bal, yakın vakit içinde vedalaşmak zorunda kalacağımız besinlerden biri olarak gösteriliyor.

6. Balık

Balıkların boyutları büyüdükçe oksijene olan gereksinimleri artar. İklim dengesizliği ve etraf kirliliği üzere nedenler denizdeki oksijen oranını önemli manada düşüreceği için balıklar oksijenin daha ağır olduğu okyanuslara çekilecek. Bu nedenle gelecekte balık yemek de lüks haline gelecek.

7. Avokado

Sağlıklı beslenme merakı avokado tüketimini son yıllarda çok artırdı lakin bir sorun var. Avokado tarımı çok fazla su gerektiriyor. Bir meyve başına 270 litre suya muhtaçlık var lakin dünyadaki pak su kaynakları bu kadar süratli tükenirken yakında avokado tarımı hayal olabilir.

8. Kahve

Güney Amerika’da yetiştirilen kahve ağaçlarının da iklim değişikliğinden epey etkileneceği öngörülüyor. Bu nedenle en çok tercih edilen, en kaliteli kahve cinsi olarak bilinen arabika kahvelerinin üretim zahmetine gireceği, ham unsurun giderek azalmasıyla kahve tüketiminin bir lükse dönüşeceği düşünülüyor. Öte yandan artan hava sıcaklıkları da tozlaşmada büyük değeri olan arıları daha serin bölgelere göçe zorlayacağından kahve iki türlü tehdit altında…

9. Nohut

İşte Türk mutfağı dahil birçok mutfağın en değerli materyallerinden biri daha… Nohut üretiminde de bol ölçüde su kullanılıyor ve günümüzün kuraklık şartları nohut üretimine büyük ziyan veriyor. Uzmanlar bu zararın günümüzde şimdiden üretimde yüzde 40-50’lik bir düşüşle sonuçlandığını belirtiyor.

10. Soya fasulyesi

Eğer egzoz emisyonunda önemli bir düşüş sağlanmazsa, 2200 yılına gelindiğinde soya fasulyesi üretimi yüzde 40 azalacak. Bu yalnızca besin manasında değil yağ ve bio yakıt üretimi manasında da mümkün bir krize işaret ediyor.

Diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.