Okuyunca Küçük Lisanınızı Yutacağınız Dünyanın Dört Bir Yanından Birbirinden Enteresan Yemek Yasaları!

Birtakım ülkelerde, insanların tüketebileceği yiyecekler konusunda, beslenmeden içeriklerinin güvenliğine kadar her şeyi dikkate alan çok katı düzenlemeler vardır. Sonuç olarak, bu ülkeler, sağlıklı tüketimi yahut kültürel yeme alışkanlıklarını teşvik …

Okuyunca Küçük Lisanınızı Yutacağınız Dünyanın Dört Bir Yanından Birbirinden Enteresan Yemek Yasaları!
Yayınlama: 11.05.2023
5
A+
A-

Bazı ülkelerde, insanların tüketebileceği yiyecekler konusunda, beslenmeden içeriklerinin güvenliğine kadar her şeyi dikkate alan çok katı düzenlemeler vardır. Sonuç olarak, bu ülkeler, sağlıklı tüketimi yahut kültürel yeme alışkanlıklarını teşvik etmek için belli eserlerin mevcudiyetini sınırlayabilir. İşte karşınızda değişik yiyecek yasakları ve kuralları 👇

Singapur’da 10 yıldan beri sakız bulundurmak ve sakız çiğnemek yasak.

Sakız satışı yasağı, evvel, yüksek katlı toplu konutlarda, kamusal alanlarda ve kamu araçlarında sakızla ilgili çöpleri azaltmak için uygulandı. Halka açık alanlarda ve asansör düğmelerinde, posta kutularında ve anahtar deliklerinde bırakılan sakızlar paklık maliyetini artırıyor ve bazen de ekipmanlara ziyan veriyordu.

Fransa’da okul kantinlerinde ketçap tüketilmesi yasak.

Fransa’da okul kafeteryalarında ketçap yasak. Çocuklar ketçabı haftada bir kere, patates kızartması ile tüketebiliyorlar

İtalya’nın Venedik Kenti’nde güvercinlere meydanlarda yem vermek yasak.

İtalya Anıtları Müdafaa Birliği’nin ‘Tarihi yapıtlara ve heykellere ziyan veriyorlar’ münasebetini gündeme getiren Venedik Belediye Lideri bilhassa San Marco Meydanı’nda güvercinler için yem satanlarla, besleyen turistlere ceza kesileceğini duyurdu. Bu yasak 10 yılı aşkın müddettir uygulanmaktadır.

Fransa’nın sembol yiyeceklerinden olan baget ekmeği üreten fırıncıların, baget ekmeği yaparken uyacakları kurallar 1933 yılında yayınlandı.

Ülkede 1993’ten beri klasik bir baget ekmeğinin nasıl pişirilmesi gerektiğine dair bir kararname var. 2022’de UNESCO, Fransız bagetlerini kültürel miras listesine ekledi.

Little Debbie Swiss Rolls Norveç ve Avusturya’da Yasaklandı

Little Debbie markası, kurabiyeler, kekler ve krem ​​şantili kek ruloları dahil olmak üzere bir dizi lezzetli atıştırmalık yiyecek sunar. The New York Times’ın haberine göre, rulolar potansiyel kanserojenler içeren Sarı 5 ve Kırmızı 40 besin boyaları içeriyor ve Avrupa Birliği bu boyaları içeren eserlerin ihtar etiketlerine sahip olmasını koşul koşuyor. Ancak, Avusturya ve Norveç işleri bir adım daha ileri götürdü ve atıştırmalıkları büsbütün yasakladı.

Şili ve Meksika’da çizgi sinema figürlü mısır gevrekleri yasaklandı.

Şili, çocuklardaki yüksek obezite oranını azaltmak için alışılmadık bir yaklaşım benimsedi. Şekerli tahıllar da dahil olmak üzere yüksek şekerli, yüksek yağlı besin eserlerinin reklamının yapılması yasaklandı. Sonuç olarak, mısır gevreği kutularında artık çizgi sinema karakterleri yer almıyor. 2021’de Meksika, obezite oranlarını düşürmek maksadıyla mısır gevreği kutuları üzerindeki çizgi sinema karakterlerini yasakladı.

Subway’in sandviç ekmekleri, şeker oranları nedeniyle ekmek tarifine uymuyor.

İrlanda Yüksek Mahkemesi subway isimli fastfood sandviç zincirinde kullanılan ekmeklerin içerisindeki şeker oranı nedeniyle ‘ekmek’ tarifine uymadığına ve yasal olarak bunlara ‘ekmek’ denemeyeceğine hükmetti.

İtalya’da aç kalan beşerler yasal olarak marketlerden yiyecek çalabilir.

İtalya’da Yargıtay, bir marketten gıda eserleri çalan aç bir evsizin yaptığının suç olmadığına hükmederek, hakkındaki cezaları kaldırdı. İtalya’da Roman Ostriakov isimli Ukraynalı bir göçmen Cenova kentinde, 2012 yılında bir süpermarketten 4,07 avro kıymetinde peynir ve sosis çaldı. Yüksek mahkeme, Ostriakov’un gereksinim zorunluluğuyla hareket ettiğine dikkati çekerek, ‘Yaşamsal beslenme gereksinimini gidermek için az ölçüde yiyecek çalmanın hata sayılamayacağı’ kararına hükmetti. Yargıtay, Ukraynalı evsizin alt derecedeki mahkemeden aldığı cezaları da kaldırdı.

Diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.