New York’ta George Floyd protestosu

ABD’nin Minnesota eyaletinde 3 yıl evvel siyahi George Floyd’un polis şiddeti ile hayatını kaybetmesi, New York’ta düzenlenen şov ile protesto edildi. Yüzlerce göstericinin katıldığı protestoda, Floyd’un mevti ve polis şiddeti ele alındı.

New York’ta George Floyd protestosu
Yayınlama: 26.05.2023
7
A+
A-

ABD’nin Minnesota eyaletinde 3 yıl evvel siyahi George Floyd’un polis şiddeti ile hayatını kaybetmesi, New York’ta düzenlenen şov ile protesto edildi.

New York’un Union Meydanı’nda “Hiç bir şey değişmedi” başlığı ile düzenlenen protestoya yüzlerce gösterici katıldı.

Ellerinde “George Floyd’u hatırlıyor musun?” yazılı pankartlarla meydanda toplanan göstericiler, Floyd’un 3 yıl evvel polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesini protesto etti.

Polisin ağır güvenlik tedbirleri aldığı şovda ayrıyeten, 1 Mayıs’ta New York metrosunda eski bir ABD askerinin boğazını sıkması sonucu ölen Jordon Neely’i de anıldı ve göstericiler New York Belediye Lideri Eric Adams’i eleştiren sloganlar attı.

Daha sonra göstericiler, Union meydanından Bryant Park’a kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında polis, en az 2 göstericiyi sistemsiz davranışlarda bulunmaktan gözaltına aldı.

George Floyd olayı

Minnesota’nın Minneapolis kentinde, polis memuru Derek Chauvin, 25 Mayıs 2020’de, 46 yaşındaki siyahi George Floyd’u dolandırıcılık kuşkusuyla gözaltına aldığı sırada, 9 dakika 29 saniye boyunca diziyle boynuna basarak ülke gündemine damga vurmuştu.

Dakikalarca “Nefes alamıyorum” kelamlarıyla polise yalvaran Floyd, olay yerine gelen acil sıhhat gruplarınca hastaneye kaldırılmış, daha sonra kendisinin öldüğü belirtilmişti.

Olayla ilgili manzaralar ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve birçok kentte aylarca süren protestolara neden olmuştu.

Floyd’un vefatına neden olmakla suçlanan Chauvin, hakkında açılan 2. ve 3. dereceden cinayet ve 2. dereceden adam öldürme suçlamalarıyla yargılanarak 22,5 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Floyd’un vefatında kusurlu bulunan öbür 3 eski polis memuru da daha evvel 750 bin dolar fiyatındaki kefalet bedelini ödemeleri üzerine tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti.

3 eski polis hakkında daha sonra federal ve eyalet savcıları tarafından farklı başka dava açılmıştı ve polisler cezaevine girmişti. Polislerden ikisi adam öldürmeye yardım etmekten hatalı bulunurken, oburunun cezasının onanması bekleniyor.

ABD Lideri Joe Biden da dün Floyd’un polis şiddeti sonucu öldürülmesinin 3. yılında, federal güvenlik vazifelilerinin güç kullanımının kısıtlanması ve hesap verebilirliğini sağlamayı hedefleyen polis ıslahatının maddeleştirilmesi davetini yinelemişti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.