Nebati’den muhaletefe sert cevap: Göstergeleri eski düzeylerine getireceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, iktisat idaresine ait tenkitleri Twitter hesabından sert bir lisanla yanıtladı. Tenkit getirenleri “Felaket tellalları, ithal reçete meraklıları” olarak nitelendiren Nebati, “Bu şahısları gerçeklerin sert tokadıyla kendine getirmek artık kaide oldu” dedi. Nebati büyüme, istihdam, sanayi üretimi ve bütçe performansı datalarının tenkitlere en yeterli cevap olduğunu lisana getirdi.

Nebati’den muhaletefe sert cevap: Göstergeleri eski düzeylerine getireceğiz
Yayınlama: 23.05.2023
5
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, muhalefetten gelen tenkitlere sert cevap verdi. Nebati, “Şimdiye kadar taş üstüne taş koymamış olan muhalefet, onun hem yurtiçi hem de yurtdışındaki saz arkadaşları ve içimizdeki beyinsizler seçim sonuçlarına tesir edebilmek hesabıyla bir müddettir sistematik bir halde ve histerik bir ruh haliyle ekonomimize saldırmaktadır. Felaket tellallarını, ithal reçete meraklılarını gerçeklerin sert tokadıyla kendine getirmek artık kural oldu” dedi. 

BİRÇOK ÜLKEYE FARK ATTI

Nebati Twitter hesabından yaptığı açıklamada, getirilen tenkitleri dört başlıkta yanıtladı. Salgın periyodunda dünya küçülürken Türkiye’nin büyüdüğünü lisana getiren Nebati, “Türkiye, 2021 yılında yüzde 11.4’lük güçlü büyümesinin akabinde, Rusya-Ukrayna Savaşı’yla birlikte fiyatlarının tüm dünyada fırladığı 2022 yılında yüzde 5.6’lık büyüme kaydetmeyi başarmış, bu performansıyla birçok ülkeye fark atmıştır” dedi.

İkinci olarak birçok iktisadın işten çıkarmalarla yüzleşirken, Türkiye’de istihdam sayılarının istikrarlı bir biçimde artmaya devam ettiğini kaydeden Nebati, “Uyguladığımız siyasetler sayesinde, Mart 2023’te yıllık 1.5 milyon kişilik istihdam artışıyla toplam istihdamımız 31.5 milyon bireye yükselmiştir” dedi.

Nureddin Nebati’nin karşılıklarındaki üçüncü başlık ise sanayi üretimi oldu. Nebati, “Sanayi üretimimiz, 11 vilayetimizde yıkımlara sebep olarak milyonlarca insanımızın hayatını direkt etkileyen asrın felaketine karşın, 2023 yılı birinci çeyreğinde bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 0.4 artış kaydetmeyi başarmıştır. Yalnızca bu artış dahi, ekonomimizin ne derece sağlam bir temel üzerinde yükseldiğinin açık bir göstergesidir. Şayet tıpkı ölçekteki bu zelzele felaketleri, rastgele bir Avrupa ülkesinde yaşanmış olsaydı, bu başarıyı kaydetmeleri mümkün olabilir miydi?” değerlendirmesini yaptı.

KISA MÜDDETTE ESKİ DÜZEYLERE GETİRECEĞİZ

Nebati dördüncü başlıkta ise bütçe performansını anlattı ve şu bilgileri verdi: “2022’de son 20 yılın en düzgün bütçe performanslarından birini elde etmeyi de başardık. Kimsenin kuşkusu olmasın; bilhassa sarsıntıdan bir ölçü olumsuz etkilenecek bütçe ve borçlanma başta olmak üzere kamu maliyesi göstergelerini tekrar kısa bir müddet içerisinde eski düzeylerine getireceğiz.”

‘DEPREMZEDE VATANDAŞLAR HER ŞEYİN FARKINDA’

Depremzede vatandaşlara asla hakaret etmediklerini söz eden Nebati, getirilen tenkitleri şöyle yanıtladı: “Gece gündüz durmaksızın afetzede kardeşlerimiz için çalışmaya devam ediyoruz. Devletimizin tüm imkânlarını vatandaşlarımız için seferber ediyor, bunu ulusal birlik ve dayanışma ruhuyla, sivil toplum kuruluşlarımızın uğraşlı takviyeleriyle, milletimizle yan yana ve beraberce gerçekleştiriyoruz. Artık, bu makus niyetli şahıslar, bilgisayar başında karamsar hava oluşturmaktan öbür bir iş yapmayan bu şahıslar tüm ortak kazanımlarımızı daima yok saysalar da aziz milletimiz kimin kendisi için durmadan ve yorulmadan çalıştığını, kimin gece-gündüz ülkesi için ter döktüğünü zati çok fakat çok güzel biliyor. Milletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin bir global güç olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini, bâtın ve açık, içeriden ve dışarıdan, sinsi ve kirli hiçbir akına asla geçit vermeden yol aldığını esasen çok ancak çok düzgün biliyor.”

TÜKETİCİ İNANCI 2018’DEN SONRAKİ EN YÜKSEK SEVİYEDE

Nebati, iktisada duyulan itimadın her geçen gün artmaya devam ettiğini, bu yıl, sarsıntı kaynaklı olarak yalnızca mart ayında gerileyen Tüketici İtimat Endeksi’nin, mayıs ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 4.0 oranında arttığını ve 91.1’e yükseldiğini belirtti. Nebati, “Böylece, 2022 yıl sonuna nazaran tüketici itimadı yüzde 20’nin üzerinde artış kaydederek 2018 temmuz ayından sonraki en yüksek düzeyine de ulaşmıştır. Tüketici inancının artmasıyla ekonomimizin çarklarının daha da hızlanarak dönmeye ve beraberinde yatırımlar da artmaya devam edecektir” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.