NATO Amirali Bauer: Rusya bocalıyor

NATO Askeri Komite Lideri Amiral Rob Bauer, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı koyuşunu kutsal kitaplarda atıf yapılan Davud peygamberin dev savaşçı Golyat’ı (Calut) yenmesine benzetti.

NATO Amirali Bauer: Rusya bocalıyor
Yayınlama: 11.05.2023
14
A+
A-

Bauer, Rusya’nın üç gün süreceğini düşündüğü savaşın 15’inci ayında olduğunu söyleyerek “Golyat (Calut) bocalıyor. Bunun nedeni Davut’un dünya çapında 50 ülke tarafından desteklenen muazzam bir direnç ve taktiksel zekâ göstermesidir” dedi.

YENİ PLANLAR GELİYOR

Türkiye’yi Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler’in temsil ettiği toplantı öncesinde konuşan Bauer, NATO’nun yeni bir kolektif savunma devrine girdiğinin altını çizdi. Toplantıda, İttifak açısından kilit bölgelerin nasıl korunacağına odaklı coğrafik açıdan spesifik olan Bölgesel Planların ele alınacağını söyleyen Bauer, iki ana tehdidin ise Rusya ve terörist kümeler olduğunu söyledi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de daha tehlikeli bir geleceğe hazır olunması gerektiğini tabir ederek, “Yüksek yoğunluklu savaş Avrupa’ya geri döndü” dedi. Stoltenberg, 11-12 Temmuz’daki Vilnius Zirvesi’nde onaylanması beklenen Bölgesel Planlarla müttefiklerin hangi kuvvetlerin nerede ve nasıl konuşlandırılacağı ve ne çeşit yeteneklere gereksinim duyulduğu üzere mevzulara hâkim olacaklarını kaydetti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.