‘Nar ekşisi görünümlü’ soslara yasak

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle nar ekşisi görünümlü sosların satışı yasaklandı.

‘Nar ekşisi görünümlü’ soslara yasak
Yayınlama: 26.03.2023
17
A+
A-

Gıda eserlerinin içerikleri en çok tartışılan mevzular ortasında. Piyasada ismi nar ekşili sos olarak satılan lakin içeriğinde nar ismine rastgele bir içerik olmayan soslar bulunuyor. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı “Türk Besin Kodeksi Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna nazaran, nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup üzere eserler piyasada satılamayacak.

Narlı soslardaki tehlikeyi Çukurova Üniversitesi Besin Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doc. Dr. Erdal Ağçam’a sorduk. Ağçam en büyük sorunun nar ekşisi üzere görünen lakin nar ekşisi olmayan taklit eserlerde olduğunu belirterek, “Nar ekşisi değerli ve tanınan bir eser, bu yüzden sahteleri çok üretiliyor. Bakanlık bu bahisle ilgili aksiyon almış. Burada en kıymetli konu tüketicinin aldatılması. Tüketici nar ekşisi tüketmek istiyor fakat bu eserler değerli. 7-8 kilogram narın bileşimine bağlı olarak nar suyundan fakat 1 kilogram nar ekşisi elde edilebiliyor. Bu da fiyatları yükseltiyor ve yüzde 100 nardan üretildiğinde maliyetlerin yükselmesine sebep oluyor. Münasebetiyle yüzde 100 nar ekşisini herkes yapamıyor. Bu yüzden sağlıktan öte, tüketicinin aldatılması ve ekonomik durumdan dolayı bu yasağın geldiğini düşünüyorum” diye konuştu.

“Nar ekşisi olarak satılan eserlerin de yüzde 100 nardan üretilmediğini tespit ettik” diyen Ağçam, “Tüketici bilinen, denetlenen, sertifikalı markaları tercih etmeli” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.