Moody’s’in seçim rahatsızlığı: İlk dakikadan operasyona kalkıştılar

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’deki seçimlere ilişkin yayımladığı değerlendirmede ilk dakikadan algı operasyonu ve manipülasyona başladı.

Moody’s’in seçim rahatsızlığı: İlk dakikadan operasyona kalkıştılar
Yayınlama: 15.05.2023
8
A+
A-

Haber7

Avrupa ve ABD, enflasyonla mücadele için yüksek faizi tercih etti. Uygulanan bu politika ise enflasyon üzerinde beklenen etkiyi göstermediği gibi, bankacılık krizinin başlamasına neden oldu.

Türkiye ise dünyanın içinden geçtiği yüksek enflasyon döneminde kendi dinamiklerine uygun bir strateji izleyerek ‘Türkiye Ekonomi Modeli’ni devreye sokarak düşük faizle üretim, istihdam ve ihracata odaklandı.

ENFLASYON 16 AYIN EN DÜŞÜĞÜNE GERİLEDİ

Bununla beraber enflasyonda da düşüş sağlayan Türkiye’de, enflasyon nisanda aylık bazda yüzde 2,39 artarken yıllık bazda 16 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 43,68’e geriledi.

14 Mayıs seçimlerinin ardından ilk değerlendirmesini yayımlayan kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ise ilk dakikadan algı operasyonlarına ve manipülasyona başladı.

SÜRDÜRÜLEMEZMİŞ…

Türkiye Ekonomi Modeli’nin başarısını görmezden gelen kuruluş yayımladığı değerlendirmesinde yeni bir Erdoğan döneminin mevcut ortodoks dışı ve ‘sürdürülemez’ politikaların, çok yüksek enflasyonla birlikte makroihtiyati tedbirlerin ve ağır kur baskılarının devamına işaret edebileceğini iddia etti.

Notta Kemal Kılıçdaroğlu zaferinin ortodoks politikalara dönüş ihtimalini artıracağı ve etkin bir şekilde bu politikaların uygulanması durumunda bunun kredi notuna uzun vadede pozitif etkisi olabileceği belirterek algı operasyonu yapmaya kalktı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.