Moldova’nın Gagauz Özerk Yerinde Başkanlık Seçiminin İkinci Tipi 14 Mayısta Yapılacak

Moldova Cumhuriyetine bağlı Gagauz Özerk Yerinde yapılan başkanlık seçiminin ikinci tipi 14 Mayıs’ta yapılacak. Seçimde en fazla oy alan adaylar Evgeniya Gutsul ve Grigoriy Uzun ikinci tıpta yarışacak. Gagauz Özerk Yerinin seçim yasası gereği adaylardan rastgele birinin yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması nedeniyle seçim ikinci çeşide kalmıştı.

Moldova’nın Gagauz Özerk Yerinde Başkanlık Seçiminin İkinci Tipi 14 Mayısta Yapılacak
Yayınlama: 03.05.2023
11
A+
A-

Moldova Cumhuriyeti’ne bağlı Gagauz Özerk Yeri’nde, başkanlık seçiminin ikinci çeşidinin, 14 Mayıs’ta yapılacağı bildirildi.

Gagauz Özerk Yeri’nin Merkez Seçim Komitesi, bölgede pazar günü düzenlenen başkanlık seçiminin kesin sonuçlarını açıkladı.

Toplam 92 bin 516 seçmenin bulunduğu bölgede, seçime iştirak oranı yüzde 57,8 oldu ve seçimler geçerli olarak kabul edildi.

Seçimde, Moldova Parlamentosundaki partilerden, Şor Partisi tarafından aday gösterilen Evgeniya Gutsul, oyların yüzde 26,47’sini alarak birinci olurken, ülkenin eski Cumhurbaşkanı İgor Dodon’un liderliğindeki Sosyalist Parti tarafından desteklenen Grigoriy Uzun ise yüzde 26,40 oy oranıyla ikinci sırada yer aldı.

Gagauz Özerk Yeri’nin seçim yasası gereği adaylardan rastgele birinin yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması nedeniyle seçim ikinci çeşide kaldı.

En fazla oyu alan Gutsul ile Uzun, ikinci çeşitte başkanlık koltuğu için yarışacak. İkinci cins ise 14 Mayıs’ta düzenlenecek.

Başkanlık seçimi

Moldova’ya bağlı Gagauz Özerk Yeri’nde mevcut Lider İrina Vlah’ın, 4 yıllık misyon müddetinin sona ermesi nedeniyle 30 Nisan’da seçime gidilmişti.

Seçimde 7’si bağımsız, 1’i partili 8 aday başkanlık koltuğu için yarışmıştı.

4 yılda bir yapılan başkanlık seçiminde, 2 kere arka arda lider seçilen İrina Vlah, seçim yasası gereği bu sefer başkanlık yarışına katılamamıştı.

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu’nun kurduğu iktidardaki Aksiyon ve Dayanışma Partisi (PAS), başkanlık seçiminde aday çıkarmamıştı.

Gagauz Özerk Yeri’ndeki Valkaneş ve Çok-Meydan seçim bölgesinden Halk Meclisi (Halk Topluşu) için iki üye seçimi de yapılmıştı.

Moldova parlamentosunun 1994’te Gagauzlara özerklik tanıyan yeni bir anayasayı kabul etmesiyle Gagauz Yeri’nin özerkliği, Moldova hükümetince resmen tanınmıştı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.