Merkez Bankası net döviz rezervi ne kadar? Merkez Bankası rezervleri arttı mı?

Merkez Bankası net döviz rezervi ne kadar? Merkez Bankası rezervleri arttı mı?
Yayınlama: 18.08.2023
28
A+
A-


Merkez Bankası net döviz rezervi ne kadar ve Merkez Bankası rezervleri arttı mı soruları gündeme geliyor. Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 11 Ağustos haftasında bir önceki haftaya göre ne kadar arttığı merak ediliyor. Merkez Bankası net döviz rezervi ne kadar? Merkez Bankası rezervleri arttı mı? sorularına yanıt aranıyor. Merkez Bankası net döviz rezervi ne kadar? Merkez Bankası rezervleri arttı mı? Detaylar haberimizdedir…

MERKEZ BANKASI NET DÖVİZ REZERVİ NE KADAR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. Buna göre, 11 Ağustos itibarıyla Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 872 milyon dolar artışla 75 milyar 101 milyon dolara yükseldi. Brüt döviz rezervleri, 4 Ağustos’ta 74 milyar 229 milyon dolar seviyesinde bulunuyordu.

Söz konusu dönemde altın rezervleri 144 milyon dolar azalarak 41 milyar 362 milyon dolardan 41 milyar 218 milyon dolara geriledi. Böylece Merkez Bankası’nın toplam rezervleri, 11 Ağustos haftasında bir önceki haftaya kıyasla 728 mi

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ ARTTI MI?

Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 11 Ağustos haftasında bir önceki haftaya göre 728 milyon dolar artarak 116 milyar 319 milyon dolara ulaşırken, yükseliş eğilimi üst üste 9’uncu haftaya taşındı.

Rezervlerdeki yukarı yönlü eğilim üst üste 9’uncu haftaya taşınırken, mayıs sonu itibarıyla 98,5 milyar dolar seviyesinde bulunan rezervler, 11 Ağustos itibarıyla 116,3 milyar dolar seviyesine çıktı. Böylece mayıs sonundan söz konusu tarihe kadar geçen sürede artış yaklaşık 17,9 milyar dolara ulaştı. Bu dönemde net rezervler de 20,2 milyar dolar artış gösterdi ve 15,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

TCMB rezervleri tarihler itibarıyla şöyle (milyon dolar):

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Merkez Bankası Gündem Ekonomi Haberler

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.