Merkez Bankası Lideri Yılmaz, faiz siyasetinde güncelleme olacak mı?

Merkez Bankası Lideri Yılmaz, faiz siyasetinde günün koşullarına nazaran bir güncelleme olup olmayacağı sorusuna, enflasyon ve faizleri düşürmek için çalıştıklarını ve ekonomik ve toplumsal açıdan enflasyonla çaba etmek durumunda olduklarını belirtti.

Merkez Bankası Lideri Yılmaz, faiz siyasetinde güncelleme olacak mı?
Yayınlama: 16.06.2023
12
A+
A-

Seçimin akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcısı misyonuna getirilen Cevdet Yılmaz, dün akşam CNN Türk televizyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“KULLANILMASI GEREKEN FORMÜLLER, TEKNİK SORUN ARTIK”

Gündeme ait değerlendirmelerde de bulunan Yılmaz’a, “Faiz siyasetinde günün koşullarına nazaran bir güncelleme görecek miyiz?” sorusu yöneltildi. Yılmaz ise bu soruya şu tabirlerle karşılık verdi: “Bütün bu sürecin sonunda sonuncu olarak arzuladığımız nedir? Hem enflasyonu hem faizleri düşürmek. Muhakkak bir vade içinde, aşikâr bir gelecek perspektifi içinde bunu başarmak istiyoruz. Lakin buraya giderken kullanılması gereken yollar, teknikler, araçlar biraz teknik sorunlar artık. Hedef dediğim üzere ülkeyi daha istikrarlı bir yapıya götürmek, faizlerin de enflasyonun da düştüğü, sürdürülebilir büyümenin desteklendiği bir ortam oluşturmak. Gayemiz ne? Daima istikrar içinde büyümek.

“MERKEZ, YAPMASI GEREKENİ YAPACAK”

Enflasyonu yalnızca ekonomik bir problem olarak görmüyoruz. Enflasyon, tıpkı vakitte toplumsal bir sorun. Enflasyon bir taraftan firmaların öngörebilirliğini azaltarak iktisada ziyan verdiği üzere toplumsal istikrarları, gelir dağılımını da bozucu tesirleri olan bir hadise. Münasebetiyle ekonomik ve toplumsal açıdan baktığımızda enflasyonla kararlı bir halde çaba etmek durumundayız. Burada Merkez Bankası kendi alanında yapması gerekeni yapacak. Maliye siyaseti, yapısal ıslahatlar, sektörel siyasetler birçok boyutuyla enflasyonla çaba etmeyi sürdüreceğiz ve enflasyonu çok daha makul düzeylere taşıyacağız.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.