Meksika’da ünlü uyuşturucu baronu Salazar için tahliye kararı

Meksika temyiz mahkemesi, 28 yıldır tutuklu bulunan ve dünyaca ünlü “Narcos: Mexico” isimli diziye mevzu olan “Güero” lakaplı uyuşturucu baronu Hector Palma Salazar’ın tahliyesine karar verdi.

Meksika’da ünlü uyuşturucu baronu Salazar için tahliye kararı
Yayınlama: 11.05.2023
11
A+
A-
İHA

Meksika’da Temyiz Mahkemesi Yargıcı Maria Dolores Olarte, 28 yıldır tutuklu bulunan ve El Chapo ile birlikte 80’li ve 90’lı yıllarda Sinaloa Karteli’nin liderliğini yapan “Güero” lakaplı uyuşturucu baronu Hector Palma Salazar’ın tahliyesine karar verdi. Salazar hakkında organize suça dahil olması istikametinde savcılar tarafından sunulan tezlerin temelsiz, etkisiz ve desteklenemez olduğuna kanaat getiren Olarte, 63 yaşındaki Salazar’ın tutukluluğuna derhal son verilmesini emretti.

“Salazar aleyhinde uydurma sözlere başvuruldu” iddiası

Salazar’ın avukatı Jose Gabriel Hernandez de yaptığı açıklamada, müvekkilinin hakkında şu anda öteki bir tutuklama bulunmadığı için önümüzdeki birkaç saat içerisinde mahpustan çıkabileceğini söylerken, savcıların savlarda meyyit bireylere ilişkin düzmece tabirlere başvurduklarına dikkat çekti.

Salazar cezaevine konulurken

Önce hür bırakıldı, sonra tekrar tutuklandı

Mayıs 2021’de mahkeme kararıyla hür bırakılan Salazar, hakkında organize suça karıştığına dair söz veren lakin kayıp olan 2 şahit bulunana kadar gözaltında tutulmak üzere 2 ay sonra yine yakalanarak mahpusa atılmıştı.

Meksika’da 80’li ve 90’lı yıllarda uyuşturucu kaçakçılığı yapan Salazar, 1995 yılında uçağının düşmesi sonucu Meksikalı güvenlik güçleri tarafından tutuklandı. Daha sonra Meksikalı yetkililer tarafından 2007 yılında ABD’ye iade edilen Salazar, 2016 yılında ise Meksikalı isimli makamlara teslim edilmek üzere geri gönderildi.

Salazar, dünyaca ünlü diziye husus olmuştu

İspanyolcada açık ciltli manasına gelen Güero lakaplı Salazar’ın hata kıssası dünyaca ünlü “Narcos: Mexico” isimli diziye husus olmuştu.

Gözden Kaçmasın Kartel başkanı Salazar: Hakkımda yapılan diziler gerçek dışı Haberin Detayları

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.