Meksika Devlet Lideri OAS’ın Fonksiyonsuz Olduğunu Belirterek Ortadan Kalkmasını İstedi

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador, Amerikan Devletleri Örgütü’nün (OAS) fonksiyonsuz olduğunu ve ortadan kalkmasını istediğini belirtti. OAS’ın Latin Amerika’daki legal hükümetlere yönelik hareketleri desteklediğini ve ön yargılı hareket ettiğini savunan Lopez Obrador, örgütün muteber olmadığını tabir etti. OAS’ın sol hükümetlere karşı tavrı da eleştirildi.

Meksika Devlet Lideri OAS’ın Fonksiyonsuz Olduğunu Belirterek Ortadan Kalkmasını İstedi
Yayınlama: 11.05.2023
10
A+
A-

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador, Amerikan Devletleri Örgütü’nün (OAS) fonksiyonsuz olduğunu belirterek, ortadan kalkmasını istedi.

Ulusal Saray’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Lopez Obrador, OAS’ın etkisiz olduğunu ve hiçbir işe yaramadığını belirtti.

Lopez Obrador, OAS’ın uygulamalarını eleştirerek, “Yaptığı tek şey, Latin Amerika’daki legal, yasal ve sevilen hükümetlere yönelik aksiyonları desteklemektir. OAS’ın, ne ahlaki ne de siyasi bir yetkisi var. Bunlara yanıt vermeyi bile ne uygun ne de gerekli görüyorum. Çok itibarsızlar.” sözünü kullandı.

OAS’a bağlı Amerikalılar Ortası İnsan Hakları Kurulunu da eleştiren Lopez Obrador, bu örgütün ön yargılı hareket ettiğini ve emniyetli olmadığını savundu.

Lopez Obrador, OAS’ın fonksiyonsuz olduğunu belirterek, ortadan kalkmasını istedi.

Meksika basınında çıkan haberde ise Lopez Obradror’un OAS için ” ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bir örgüt” yorumunu yaptığı ileri sürüldü.

OAS’ın sol hükümetlere karşı tutumu

Amerika kıtasının en esaslı örgütlerinden OAS, Venezuela ve Nikaragua’daki hükümetlere karşı sert tavrı ve Bolivya’da 2019’daki şiddet olaylarına yer hazırlaması nedeniyle sol hükümetlerce siyasi eğilimlerle hareket etmekle itham ediliyor.

OAS Genel Sekreteri Luis Almagro, 2018’de Venezuela’da Maduro hükümetine karşı askeri müdahale ihtimallerini lisana getirdi, 2019’da da Venezuela’da kendini devlet lideri ilan eden muhalif önder Juan Guaido’nun temsilcisini daimi üye olarak tanıdı.

Bolivya’da 2019’da eski Devlet Lideri Evo Morales’i zorla istifaya götüren şiddet olaylarına taban hazırlayan sürecin fitilini, seçimlerde hile yapıldığı savını içeren OAS’ın gözlemci raporu ateşledi.

2019’da Maduro hükümeti OAS’tan ayrılma kararı alırken, Nikaragua’daki Daniel Ortega hükümeti, Kasım 2021’de kazandıkları seçimi gayrimeşru ilan ettiği gerekçesiyle OAS’tan ayrılma isteğini iletti ve örgütün ülkedeki ofisini kapattı.

Amerikan Devletleri Örgütü

ABD merkezli OAS, Amerika kıtasındaki ülkelerin işbirliğini kolaylaştırmak gayesiyle 1948’de kuruldu.

Kıtadaki 35 ülkenin üye olduğu OAS’ta ayrıyeten, 70 ülke ile Avrupa Birliğinin daimi gözlemcisi bulunuyor.

Son periyotta ayrılmaların yaşandığı OAS’ta 2009’da alınan bir kararla Küba’nın üyeliği iptal edilmişti.

Türkiye de 16 Eylül 1998’den bu yana OAS’ta daimi gözlemci üye olarak bulunuyor.

Türkiye-OAS Çerçeve İşbirliği Mutabakatı Ağustos 2004’te imzalanmış, Mart 2001’de de yürürlüğe girmişti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.