Mazota zam gelecek mi? Benzine zam var mı? 15 Ekim güncel yakıt fiyatları!

Mazota zam gelecek mi? Benzine zam var mı? 15 Ekim güncel yakıt fiyatları!
Yayınlama: 15.10.2023
8
A+
A-


Mazota zam gelecek mi ve benzine zam var mı soruları merak ediliyor. Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar benzin, motorin ve mazot fiyatlarını merak ediyor. Benzine zam var mı, 15 Ekim 2023 benzin ne kadar, kaç TL olduğu araştırılıyor. İsrail-Hamas çatışmasının şiddetlenmesi akaryakıt fiyatlarını da vurdu. Mazota zam gelecek mi? Benzine zam var mı? 15 Ekim güncel yakıt fiyatları! Detaylar haberimizdedir…

Brent petrolün varil fiyatının 91 dolara kadar yükselmesinin ardından, motorine kallavi bir zam gelecek. 16 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 2 lira 23 kuruş artması bekleniyor. Zammın ardından motorinin fiyatı yeniden 40 lirayı aşacak.

Hamas’ın 7 Ekim tarihinde İsrail’e yönelik başlattığı Aksa Tufanı operasyonuyla bölgede gerginlik artıyor. İsrail’in karşılık vermesi ve Gazze’yi bombardıman altına almasıyla çatışmaların şiddeti bir hayli yükseldi. Yaşanan gelişmeler piyasaları da doğrudan etkilerken, brent petrolün varil fiyatı 91 dolara kadar çıktı. Bu gelişme sonrası akaryakıt fiyatlarına kallavi bir zam göründü.16 Ekim Pazartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresine 2 lira 23 kuruş zam bekleniyor.

MOTORİN 40 LİRAYI AŞACAK

Zammın ardından motorinin litresi İstanbul’da 39 lira 62 kuruşa, Ankara’da 40 lira 21 kuruşa, İzmir’de ise 40 lira 37 kuruşa çıkacak.

GEÇEN HAFTA PEŞ PEŞE İNDİRİM GELMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta akaryakıt fiyatlarına üst üste indirim gelmişti. 6 Ekim’de benzinin litresi 2 lira 10 kuruş, 7 Ekim’de ise 1 lira 17 kuruş ucuzlamıştı. 8 Ekim’de ise motorine 2 lira 92 kuruş indirim gelmişti. Peş peşe gelen indirimlerin ardından benzinin litresi 33-34 liralara, motorinin litresi ise 37-38 liralara gerilemişti.

SEÇİM SONRASI FİYAT 2 KATTAN FAZLA ARTTI

Mayıs ayında gerçekleştirilen seçimler öncesi benzinin litresi 19 lira seviyelerinde, motorin litre fiyatı ise 18 lira seviyelerindeydi. 4 aylık sürede akaryakıt fiyatları 2 kattan fazla arttı.

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Lpg Zam Finans Yaşam Ekonomi Haberler