Marmara’dan Akdeniz’e…Karadeniz’den İç Anadolu’ya…Dev süratli tren muştusu

İstanbul ile Antalya ortasındaki süratli tren projesini birinci kere duyuran Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “İstanbul’dan Antalya’ya süratli trenle 4 saat 45 dakikada ulaşma imkanımız olacak” dedi.

Marmara’dan Akdeniz’e…Karadeniz’den İç Anadolu’ya…Dev süratli tren muştusu
Yayınlama: 11.05.2023
2
A+
A-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul ile Antalya ortasındaki süratli tren çizgisi projesinin muştusunu verdi.

Projeyi birinci kere NTV yayınında açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “İstanbul’dan Antalya’ya 714 kilometre uzunluğunda yani İstanbul’dan Antalya’ya 4 saat 45 dakikada süratli trenle ulaşma imkanımız olacak. Bunun İstanbul-Eskişehir ortası esasen mevcut sınırımız. Ve Eskişehir’den Kütahya, Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur’dan Antalya’ya ineceğiz. Bu çizgiler birbiriyle entegre halde olacak” formunda konuştu.

ANKARA – İSTANBUL ORTASI ÜSTÜN SÜRATLİ TREN

Karaismailoğlu, Ankara-İstanbul ortasında yapılacak ‘süper süratli tren’ projesi hakkında da bilgi verdi.

Adil Karaismailoğlu’nun açıklamaları şu formda:

Ankara-İstanbul sınırında üstün süratli tren projesini hayata geçireceğiz. Ankara-İstanbul ortası 80 dakikaya düşecek. Saatte 350 kilometre sürat yapacak. Mevcut süratli tren çizgisi da mevcut yapısıyla devam edecek. Bu yıl üstün süratli tren çizgisinin ihalesini yapacağız.

“TRABZON – ANKARA ORTASI 4,5 SAATE İNECEK”

Samsun’dan Sarp’a kadar süratli tren projesini de hayata geçireceğiz. Karadeniz uzunluktan boya demiryolu ile buluşacak. 513 kilometre uzunluğundaki bu proje bittiğinde Trabzon-Sarp ortası 70 dakika, Trabzon-Samsun ortası 2 saat ve Trabzon-Ankara ortası ise 4,5 saate inecek.

İSTANBUL – ANTALYA ORTASI SÜRATLİ TREN

İstanbul-Antalya ortası 714 kilometre 4 saat 45 dakikaya inecek. İstanbul-Eskişehir ortası aslında mevcut çizgimiz ve Eskişehir’den Kütahya, Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur’dan Antalya’ya ineceğiz. 2 saat 15 dakikada 347 kilometrelik Eskişehir-Antalya ortasını almış oluyoruz. Bu da şu an inşaatı devam eden Ankara-İzmir sınırından da Afyonkarahisar’a entegre olacak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.