Makedonya’da 37 yıldır 1.Lige yükselemeyen futbol grubunu üst lige çıkaran Oktay Derelioğlu, tarihi muvaffakiyetini Haberler.com’a anlattı

Teknik yönetici Oktay Derelioğlu, Makedonya’da adeta tarih yazdı. Genç hoca, 2. Lig’de “Küme düşecek” denilen FK Gostivar’ı birinci döneminde 4. yaparken, ikinci dönemde ise grubu 37 yıl sonra bir üst lige çıkararak mucizeyi gerçekleştirdi. Türkiye’den diğer hiçbir hocanın başaramadığını başararak Avrupa’da bir grubu üst lige taşıyan Oktay Derelioğlu, Gostivar’dan ayrılarak Türkiye’ye döndü. Muhteşem Lig takımlarının radarında olan 46 yaşındaki çalıştırıcı, tarihi muvaffakiyetini Haberler.com’a anlattı.

Makedonya’da 37 yıldır 1.Lige yükselemeyen futbol grubunu üst lige çıkaran Oktay Derelioğlu, tarihi muvaffakiyetini Haberler.com’a anlattı
Yayınlama: 22.05.2023
4
A+
A-

Beşiktaş’ın efsane golcüsü Oktay Derelioğlu, teknik yöneticilik mesleğinde de futbolculuğunu aratmıyor. Genç hoca, Makedonya 2. Lig grubu FK Gostivar’ı yıllar sonra bir üst lige çıkarma başarısı gösterdi. Haberler.com’a konuşan Oktay Derelioğlu, Üstün Lig’e dönüş sinyali verdi.

“KÜME DÜŞECEK” DENİLEN KADROSU, 4. YAPTI

2021 yılında 4 hafta sonunda 1 puanda bulunan Gostivar’ın başına geçen Derelioğlu, grubu o dönem kümede tutarak büyük bir muvaffakiyete imza attı. Mevcut oyuncu kümesiyle birinci yarıda 17 puan topladıklarını belirten Derelioğlu, ligin ikinci yarısında yaptıkları planlamayla dönemin bitmesine 2-3 hafta kala ligi 4. sırada bitirdi. Derelioğlu bu başarısına ait yaptığı açıklamada, “Şampiyonluktan 2 kat daha önemli” tabirlerini kullandı.

GOSTIVAR’I 37 YIL SONRA 1. LİG’E ÇIKARDI

FK Gostivar ile 2. döneminde mucizeyi gerçekleştiren Derelioğlu, grubu 1. Lig’e çıkardı. Bu dönem Makedonya’nın en büyüğü Vardar’ı iki sefer mağlup eden FK Gostivar, hiç yenilgi yüzü görmedi. Ekibi namağlup bir üst lige taşıyan Derelioğlu büyük muvaffakiyetini, “2022-2023 döneminde kalan uygun futbolcuları tuttuk. 12 tane yeni transfer ile hoş bir yapılanma yaptık. 2018-2019’da Fenerbahçe’yi eleyen Vardar ekibi küme düştü, bahtımıza. Bahta bak! Oranın en büyük, en tanınan kadrosu küme düştü. 2 kez yendim Vardar’ı. Hakemlere karşın yendik ve grubu namağlup bir üst lige taşıdık.” sözlerini kullanarak anlattı.

“MAKEDONYA’DAN ASGARÎ MALİYETE GETİRECEĞİM FUTBOLCULAR VAR”

Makedonya’da oyuncu portföyünü geliştirdiğini belirten Derelioğlu, Türkiye’de çalıştıracağı ekibe en az maliyetlerle yüksek potansiyelli Makedon futbolcuları kazandırabileceğini söz etti. Derelioğlu açıklamasında, “Benim ekibimde, buraya getirip oynatacağımız çok oyuncu var. Bu futbolcuları ben biliyorum. Oradaki oyuncuları tespit ettik. Makedonya’dan getireceğimiz oyuncular var. 2-3 tane oyuncu buraya kazandırsam en az maliyetlerle, azamî kıymet çıkartabiliriz.” dedi.

MAKEDONYA ULUSAL EKİBİ’NE 2 FUTBOLCU KAZANDIRDI

Takımın yaş ortalamasının 23 olduğunu belirten Derelioğlu, “Benim olduğum periyotta 2 tane futbolcuyu 2.Lig’den Makedonya Ümit Ulusal Grubu’na verdik. Bunlar Makedonya A Ulusal Grubu’na çıkacak düzeyde. Alioski ve Eljif Elmas’ın olduğu gruba gidecek oyuncu profili bunlar. Onları geliştirdik. Hedeflediğimiz her şeyi çok süratli halde yaptık.” sözlerini kullandı.

“FUTBOLCUM ‘GİTME’ DİYE YALVARDI”

Bölge halkının ve futbolcuların kendisini çok sevdiğini belirten Derelioğlu, “Taraftarın bana olan sevgisi inanılmaz. Gostivar halkı bana aşık, hala arıyorlar “Sen olmadan olmaz” diyorlar. Orada hiçbir şeyi mazeret etmedik çalıştık. Futbolcular gitmemi istemedi. Onların iletilerini okutsam size ağlarsınız. Bir futbolcum var, en güzellerinden biri. “Hocam yalvarıyorum, ne olursun dön. Seninle çalışmak istiyorum” diye ileti atmış. Bütün futbolcularım ayrılmama karşın bana her dakika ileti atar, bu benim için en büyük memnunluk.” halinde konuştu.

BİLEĞİNİ KİMSE BÜKEMEDİ

Oktay Derelioğlu, Gostivar mesleğinde toplam 47 maça çıktı. 47 yaşındaki hoca bu müsabakalarda 32 galibiyet, 10 beraberlik ve 5 yenilgilik performans gösterdi. Tüm yenilgilerini birinci dönemde alan ve 2. dönemi namağlup tamamlayan Derelioğlu, Gostivar’dan ayrılarak Türkiye’ye döndü. Üstün Lig ve 1. Lig gruplarının dirsek teması kurduğu başarılı hocanın, 2023-2024 döneminde mesleğini Türkiye’de sürdürmesi bekleniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.