Maaş artışı sonrası yeni müjde: İkramiyeler de artıyor

Toplu iş kontratı kapsamında 700 bin kamu personelinin fiyatlarıyla bir arada toplumsal hakları da düzgünleşiyor. Aileleriyle birlikte 3 milyonun yüzü gülerken, maaşın dışında doğum, vefat, evlenme yardımı, tazminat, yemek üzere ödemeler de artacak.

Maaş artışı sonrası yeni müjde: İkramiyeler de artıyor
Yayınlama: 11.05.2023
17
A+
A-

İl özel yönetimleri, karayolları, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, bakanlıklar, hastaneler başta olmak üzere kamu personellerinin mali ve toplumsal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü evvelki gün imzalandı.

Protokolle kamu çalışanlarının taban fiyatları, fiyat artırımları, toplumsal yardımları, maktu ödemeleri, başka özlük ve yan hakları belirlendi. Giysi ve yemek yardımlarının sayılarını güncellenerek fiyat artırımı oranında artırılırken, ek ödeme, hizmet artırımı, tediye dışı ikramiye gün sayısı üzere başlıklarda da artışlar yapıldı.

360 BİN EMEKÇİYE YÜZDE 107 ZAM

2023-2024 yılları için geçerli olacak toplu iş mukavelesi çerçevesi ile refah hissesi dâhil fiyatlarda yüzde 45 artırım yapılırken en düşük kamu çalışanının fiyatı 15 bin lira oldu. Yaklaşık 360 bin emekçiyi kapsayan en düşük fiyata ise yaklaşık yüzde 107 artırım yapıldı.

Brüt fiyat 21 bin 750 liraya çıkarken en düşük net fiyat de 18 bin 500 lira ile 20 bin 500 lira ortasında değişecek. Birinci altı ay için refah hissesi dâhil yüzde 45 artırım yapılacak. İkinci 6 ay için yüzde 15 artırım ve enflasyon farkı, 3 ve 4. aylar için yüzde 10 ve enflasyon farkı olacak.

ATALAY: FARKLAR DA YATACAK

Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay, “sendikalar tarihinde birinci kez ne talep ettiysek aldık” derken emekçilerin toplumsal haklarında da 2-2.5 puan düzgünleşme sağlandığını söyledi

Atalay, “İçimize sinen bir mukavele oldu. Gece artırımı, vardiya, prim de var. Birtakım sendikalara özel düzenlemeler, ek protokoller yapılıyor. En düşük fiyatta yüzde 107 artış olurken, öbür maaşlarda da artış yüzde 47’yi bulacak. Birtakım işyerlerimiz bu ay artırım alacak. Mayıs ayında yansıyan da yansımayan da olacak. Ocak ayında başlayanlar 4-5 aylık fark alacak. Mart ayında başlayanlar ikramiye varsa 3 aylık, yoksa 2 aylık fark alacak” dedi.

DENGE ÖDENEĞİ 3625 LİRA

Kamuda çalışan personellere istikrar ödeneği olarak 3625 lira ödeme yapılacak, gece artırımı da yüzde 8 uygulanacak. Böylelikle gece çalışanlar fiyatlarını yüzde 8 artırımlı alacak. Fazla çalışma fiyatlarında ise yüzde 70 artışa gidildi. Yılda iki deva çıplak yevmiye (bordro üzerindeki asıl ücret) ödenecek.

Yüzdelik prim almayan işyerlerinde yüzde 4, yüzde 5, yüzde 6 risk primi uygulanacak. Bu primlerin aşağısı bu yüzdelere tamamlanacak. Öbür toplumsal yardımlara yüzde 45 artırım eklenecek. Çalışanlar de memurlar üzere toplu mukavele ikramiyesi alabilecek.

Doğum, mevt, evlenme ve yol yardımları, giysi yardımı, prim, tazminat, yemek üzere ödemeler de artacak. Mukavelesi 1 Ocak 2023’te başlayan 4 aylık farkını alacak. İşe başlama tarihine nazaran farklar hesaba yatacak.

TOPLU MUKAVELE İKRAMİYESİ

Sendika üyesi olup aylık ya da fiyatlarından sendika aidatı kesilen kamu vazifelileri için yapılmakta olan toplu kontrat ikramiyesi yılda 4 kez üç ayda bir veriliyor. Ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında ödeme yapılıyor.

Toplu mukavele ikramiyesinin verilmesindeki emel sendika üyesi olan kamu görevlilerinden kesilen toplu kontrat ikramiyelerinin patron tarafından kesilmesi olup bu yıl için ödenen fiyat 400 liraya çıktı. Taşerondan takıma geçen çalışanlar de toplu kontrat ikramiyesi alabilecek.

MEMURUN MUKAVELESİNİ DE ETKİLEYECEK

Kamu personellerine yönelik toplu iş kontratları çerçeve protokolü, memurların toplu mukavelesi başta olmak üzere özel bölümde imzalanacak toplu iş kontratlarının çerçevelerini belirleme açısından kıymetli olacak.

Ağustos ayında memurlar ve memur emeklilerinin önümüzdeki 2 yıl (2024-2025) boyunca alacakları 8 başka artırım oranı ile mali ve toplumsal haklardaki iyileştirmeler karara bağlanacak.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.