Kyk Yurt Çıkanlar Kazananlar Ne Yapması Gerekiyor, Kayıt İçin Hangi İşlemleri Yapmalılar

Kyk Yurt Çıkanlar Kazananlar Ne Yapması Gerekiyor, Kayıt İçin Hangi İşlemleri Yapmalılar
Yayınlama: 13.09.2023
35
A+
A-

Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurt Kayıtları: Adım Adım Ne Yapmalısınız?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından yurt kayıt hakkı kazanan öğrencilere yönelik önemli bilgilendirmeler geldi. İşte bu süreçte atılması gereken adımlar:

  1. E-Devlet Şifresi: Öncelikli olarak, öğrencilerin e-devlet şifresine sahip olması gerekiyor. Eğer bu şifreye sahip değilseniz, en yakın PTT şubesinden edinebilirsiniz.
  2. İlk Kayıt Ücreti: Yurt kayıt hakkı kazanan öğrencilerin ilk kayıt ücretini yatırmaları gerekiyor. Bu ücret; yatak ücreti ve güvence bedeli (depozito) olarak belirlenir ve öğrencinin yerleştirildiği yurda göre değişkenlik gösterebilir.
  3. Taahhütname Onayı: İlk kayıt ücretinin ödenmesinin ardından, e-devlet üzerinden taahhütname onayı yapılmalıdır.
  4. Belge Teslimi: Yurtta kalmaya hak kazanan öğrenciler, belirtilen belgeleri ilgili tarihe kadar yurt müdürlüğüne teslim etmelidir.

Bu süreçlerin dışında, yurtta kalmaya hak kazanıp da ilk kayıt ücretini yatırmış ancak taahhütnama onayı yapmamış öğrencilerin ilgili yurt müdürlüğüne başvurarak taahhütnama onayını tamamlamaları gerekmektedir.

Öte yandan, yurt ücretlerinin ödeme süreleri de belirlendi. İlk kayıt ücretinin ardından, aylık yurt ücreti her ayın son günü saat 23:00’e kadar ödenmelidir. Ancak Eylül ayında bu süre 15 Eylül saat 20:00’a kadar uzatılmıştır. Ödemelerini bu süre içerisinde yapmayan öğrencilerin yurt kayıtları silinecektir.