Kosova ve Sırbistan Kayıp Bireylere Ait Deklarasyonu Üzerinde Anlaştı

Kosova ve Sırbistan, 1998-1999 yıllarındaki Kosova Savaşı nedeniyle hala kayıp olan bin 621 kişinin kalıntılarını tespit etmek hedefiyle birlikte çalışma konusunda Kayıp Bireylere Ait Deklarasyonu üzerinden anlaştı. Belgrad-Priştine Diyaloğu kapsamında gerçekleşen görüşmede taraflar, kaybolan şahısların gömüldükleri yerlerin tespit edilmesi ve cesetlerin çıkarılması konusunda iş birliği yapacaklarını açıkladılar.

Kosova ve Sırbistan Kayıp Bireylere Ait Deklarasyonu Üzerinde Anlaştı
Yayınlama: 03.05.2023
8
A+
A-

Kosova ve Sırbistan, 1998-1999 yıllarındaki Kosova Savaşı nedeniyle hala kayıp olan bin 621 kişinin kalıntılarını tespit etmek emeliyle birlikte çalışma konusunda “Kayıp Şahıslara Ait Deklarasyon”u üzerinden anlaştı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Kosova Başbakanı Albin Kurti, Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğunda alakaların olağanlaştırılması maksadıyla başlatılan Belgrad-Priştine Diyaloğu kapsamında Belçika’nın başşehri Brüksel’de bir ortaya geldi. Tarafların, TSİ 19.20’de başlayan görüşmede, birinci olarak 1998-1999 yıllarındaki Kosova Savaşı’nda kaybolan şahısların gömüldükleri yerlerin tespit edilmesi ve cesetlerin çıkarılması konusunda iki ülke ortasında iş birliğini öngören Kayıp Şahıslara Ait Deklarasyon konusunda anlaştığı bildirildi.

Her iki taraf da, Kayıp Bireylere Ait Deklarasyon kapsamında sınıflandırılmış olanlar da dahil olmak üzere dokümanları paylaşmayı ve kuşkulu toplu mezarların yerlerini tespit etmek için uydu datalarını ve başka teknolojileri kullanmayı kabul etti.

AB Dış Bağlantılar Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Kurulu Lider Yardımcısı Josep Borrell, “20 yılı aşkın bir mühlet sonra, aileleri sevdiklerinin nerede olduğundan habersiz yas içinde yaşamaya devam ediyor. Ailelerin, tıpkı toplumun geneli üzere, akrabalarının mukadderatını bilmeye hakları var” dedi.

En büyük toplu mezar 2001’de tespit edilmişti

Yaklaşık 24 yıl sonra 13 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği savaşta çoğunluğu Arnavut kökenli bin 621 kişi hala kayıp. Savaştan kalma en büyük toplu mezar ise 2001 yılında Sırbistan’ın başşehri Belgrad yakınlarındaki bir polis yerleşkesinde tespit edilmiş, mezarda 800’den fazla Kosovalı Arnavut’un cesedine ulaşılmıştı.

Vucic görüşme öncesinde, Batı’daki büyük güçlerin Sırbistan’a karşı birlik olduğuna işaret ederek bugünkü toplantının şiddetli geçeceğini açıklamıştı. Kosova Başbakanı Kurti ise, Sırp Belediyeler Birliği’nin (ZSO) kurulmasına ait yaptığı açıklamada, Kosova’da Bosna Hersek’teki üzere bir Sırp Cumhuriyeti’nin kurulmasına asla müsaade vermeyeceklerini belirtmişti. – BRÜKSEL

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.