Kolombiya’da hükümetin ıslahat yasa tasarılarına karşı protestolar

Kolombiya’da hükümetin çalışma ve sıhhat ıslahatları yasa tasarılarına karşı yüzlerce kişi protesto şovları düzenledi. Göstericiler, Cumhurbaşkanı Petro’ya reaksiyon göstererek yasa tasarılarının geri çekilmesini istedi. Muhalefet partilerinin başını çektiği şovlara birtakım sivil toplum kuruluşları ve sendikalar da dayanak verdi. Şovlar olaysız formda tamamlandı lakin ilerleyen vakitlerde yeni hareketlerin olabileceği sinyalleri verildi. Hükümetin ıslahat yasa tasarıları Kongre’de iktidar ile muhalefet partileri ortasında tartışmalara neden oldu.

Kolombiya’da hükümetin ıslahat yasa tasarılarına karşı protestolar
Yayınlama: 21.06.2023
18
A+
A-

Kolombiya’da sokaklara dökülen yüzlerce kişi hükümetin çıkarmayı planladığı çalışma ve sıhhat ıslahatları yasa tasarılarını protesto etti.

Başta başşehir Bogota olmak üzere Medellin, Cali, Barranquilla, Bucaramanga, Neiva, Ibague, Cucuta, Pereira, Manizales, Armenia ve Santa Marta’da yürüyüşler gerçekleştiren kalabalık kümeler, Cumhurbaşkanı Gustavo Petro’ya reaksiyon gösterdi.

Ellerinde taşıdıkları döviz ve pankartlarda çalışma ve sıhhat ıslahatlarına karşı çıkan göstericiler, hükümetten yasa tasarılarını geri çekmesini istedi.

Muhalefet partilerinin başını geçtiği şovlara kimi sivil toplum kuruluşları ile sendikalar da dayanak verdi.

Eski Cumhurbaşkanı adayı Federico Gutierrez, basına yaptığı açıklamada, ülkenin gidişatından kaygı duyduklarını ve protestoculara takviye için yürüyüşlere katıldığını belirtti.

Özellikle ülkenin ikinci büyük kenti Medellin’de 35 bin kişinin katıldığı hükümet aykırısı protestolarda, sıhhat ıslahatı zıddı sloganlar atıldı.

Gösteriler olaysız halde tamamlanırken, ilerleyen vakitlerde yeni aksiyonların olabileceği tarafında sinyaller verildi.

Kolombiya’da binlerce kişi 8 Haziran’da Cumhurbaşkanı Petro’nun davetiyle sokaklara çıkarak, hükümetin çıkartmak istediği ıslahatlara dayanak vermişti.

Tartışma

Cumhurbaşkanı Petro’nun “Sağlık Reformu” ve “Çalışma Reformu” yasa tasarıları Kongre’de iktidar ile muhalefet partileri ortasında tartışmalara neden oldu.

Muhalefet partilerinin Kongre’de sandalye sayısı açısından üstün olması nedeniyle iktidar çıkartmak isteği kanunları hayata geçiremiyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.