KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, BM’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Stewart’ı kabul etti Açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ülkesinin hâkim eşitliği ve memleketler arası statüsü tanınıp teyit edilmeden resmi müzakere sürecine geçmelerinin kelam konusu olmadığını söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, BM’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Stewart’ı kabul etti Açıklaması
Yayınlama: 17.05.2023
4
A+
A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ülkesinin hükümran eşitliği ve milletlerarası statüsü tanınıp teyit edilmeden resmi müzakere sürecine geçmelerinin kelam konusu olmadığını söyledi.

Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (BMBG) Şefi Colin Stewart’ı, başşehir Lefkoşa’daki Cumhurbaşkanlığında kabul etti.

Kabulden sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Tatar, toplantıdan, BM’nin Yunanistan ve Türkiye’deki seçimler sonrasında, KKTC ile Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) ortasında bir müzakere sürecine yönelik arayışta olduğu izlenimini edindiğini aktardı.

KKTC’nin müzakereler konusunda konumunu İsviçre’nin Cenevre kentindeki görüşmelerde 2 yıl evvel net biçimde tabir ettiğini belirten Tatar, “Egemen eşitliğimiz ve milletlerarası statümüz tanınıp teyit edilmeden resmi müzakere sürecine geçmemiz kelam konusu değil. Kıbrıs’taki varlığımızın sürdürülebilmesi için Kıbrıs’ta, barışın, huzurun ve güvenliğin devam edebilmesi için mutlak surette iki eşit tarafın yan yana ve sürdürülebilir bir mutabakata gitmesi lazım. Bunun için de hükümran eşitlik ve eşit ulusal statü temeldir.” diye konuştu.

KKTC’nin her vakit diyalogdan yana olduğunu BM yetkililerine iletilmek üzere Stewart’a anlattıklarını kaydeden Tatar, Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs sıkıntısına müdahil olma niyetinden duydukları rahatsızlığı BM’ye aktardıklarını söyledi.

Tatar, Yunanistan ve GKRY’nin AB üyesi olmasından ötürü AB’nin müzakerelere dahil olma talebini asla kabul etmeyeceklerini kelamlarına ekledi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart da görüşme sonunda yaptığı açıklamada, KKTC ve GKRY başkanlarına Kıbrıs meselesinde ilerleme kaydedilmesi için önümüzdeki devri çok kıymetli bir süreç ve fırsat olarak görmeleri davetinde bulunduğunu bildirdi.

Tatar ile görüşmesinin yapan geçtiğini kaydeden Stewart, dün Rum başkan Nikos Hristodulidis ile görüştüğünü hatırlatarak, “Aylardır lokal ve bölgesel aktörler için ‘dikkat dağıtıcı’ olan seçimler artık tamamlandı. Bu süreçte Kıbrıs probleminde ilerleme kaydetmeyi umuyoruz.” biçiminde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.