Kira Artışlarında Sınırlama Kiralık Mesken Sayısını Azalttı

Enflasyondaki artışla birlikte yükselen konut fiyatları, kiralarda da gelirlerin üzerinde bir artış trendine girince, bilhassa büyükşehirlerde barınma krizine dönüştü. Geçen yıl enflasyondaki artışlarla oluşan tablonun yumuşaması için, Temmuz 2022’de …

Kira Artışlarında Sınırlama Kiralık Mesken Sayısını Azalttı
Yayınlama: 11.05.2023
8
A+
A-

Enflasyondaki artışla birlikte yükselen mesken fiyatları, kiralarda da gelirlerin üzerinde bir artış trendine girince, bilhassa büyükşehirlerde barınma krizine dönüştü. Geçen yıl enflasyondaki artışlarla oluşan tablonun yumuşaması için, Temmuz 2022’de bir yıl mühletle kiralara yüzde 25 artış hududu getirilmişti. Bu hududun uzatılması telaffuzları konut piyasasını hem kiralama hem de satışlar tarafında ümitsizliğe düşürürken, birtakım mesken sahiplerinin kiralamaları seçim sonrasına bıraktığı görülüyor.

Türkiye’de büyüyen barınma krizi, artırım beklentileriyle kiralarda ve kiralamalarda kendini göstermeye başladı.

Sözcü’de Hülya Keskin Oruçoğlu’nun aktardığına göre, TÜİK’in son açıkladığı ve başarılı bir formda gerilediği halinde lanse edilen, yüzde 43,68 enflasyonun çok altında kalan yüzde 25 kira artırım oranı konut sahiplerini geri adım attırdı. Böylece İstanbul’daki boş konut sayısı 400 bini geçti.

İyi Parti Kalkınma Siyasetleri Lideri ve İzmir 1. Bölge Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ümit Özlale, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) datalarından, kiralık ilan fiyatlarında metrekare başına bir yılda yüzde 157 oranında artış görülürken, bu artış 2 yıllık müddette bakılınca yüzde 474’e çıkıyor.

Kira ortalamaları gelir, maaş ya da fiyat artışlarının çok üzerinde kalırken, Özlale, bunu barınma krizi olarak niteledi.

Kira artışındaki yüzde 25 sınırlamasının, mesken sahiplerini meskenlerini boş tutmaya ittiğini söyleyen Özlale, TÜİK enflasyon düzeylerine bakılınca ya kira kontratlarının kayıt dışına geçeceğini ya da kiralamaların azalacağına değiniyor.

Barınma krizini çözmek için, son yapılacak şeyin bu ortamda kiralara üst limit koymak olduğunu söyleyen Özlale, kiralardaki artışın önüne geçmek için, öncelikle boş konutların nasıl doldurulacağına yönelmek gerektiğini belirtti.

Sosyal medyada kira artış sınırlaması ve tesirleri yorumlara neden oldu.

Piyasaya müdahalenin ekonomik ortamda sağlıklı olmadığı görülürken,

İlk defa toplumsal medyada mesken sahiplerinin de haklı olduğuna yönelik telaffuzlar görüldü.

Ev sahipleri önden yüklemeli kira artışları yaptıklarında “fahiş fiyattan”

Rayiç fiyattan kiralama yaptıklarında yüzde 43’e düştüğü sevinilen enflasyonla yüzde 25 artırım yapmamaktan ceza alıyor.

Siz ne dersiniz? Kim haklı? Yorumlarda buluşalım.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.