Kılıçdaroğlu ve Babacan’dan iktisat projeleri için ‘Şampiyonlar Ligi’ görüntüsü

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Deva Partisi Genel Lideri Ali Babacan, iktisat alanındaki projeleri hakkında ‘Şampiyonlar Ligi hazır’ başlıklı bir görüntü yayınladı. Kılıçdaroğlu, Türkiye’yi dünya ile rekabet eder hale getireceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu ve Babacan’dan iktisat projeleri için ‘Şampiyonlar Ligi’ görüntüsü
Yayınlama: 03.05.2023
9
A+
A-

CHP Genel Lideri ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Deva Partisi Genel Lideri Ali Babacan, ekonomi alanındaki projeleri hakkında “Şampiyonlar ligi hazır” başlıklı bir görüntü yayınladı.Kılıçdaroğlu, “Her şey bir takım işi. Lakin yalnızca bununla yetinmeyeceğiz, kalıcı refahı da Türkiye’ye getireceğiz. Türkiye’de çağın sanayi ihtilalinin altyapısını kuracağız. Dijital teknoloji, yapay zeka, makine tahsili, finansal teknolojiler ve yeşil güç konuşacağız.” dedi.

CHP Genel Lideri ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Deva Partisi Genel Lideri Ali Babacan ile ekonomi siyasetleri hakkında konuştu. Millet İttifakı’nın, Türkiye’yi dünya ile rekabet eder hale getireceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bugün mutfağımızda kıymetli bir konuğum var. Eşlerimiz salonda, biz de buraya sığındık. 15 Mayıs itibariyle birlikte çok değerli çalışmalara imza atacağımız Ali Beyefendi ile çayımızı içiyoruz. Fırsat bu fırsat, size de seslenelim dedik. Sayın Ali Babacan, yıllarca iktisat idaresinin başında yer almış, iktisatta akılcı bir siyaset benimsemiş, işinin ehli bir siyasetçi. Dünyanın güvendiği bir insan. Millet İttifakı ile birlikte, devletin iktisat kurumlarını dünya ölçeğinde emniyetli hale getireceğiz. Mesleksel liyakat, kurumlara geri dönecek. Finans etraflarına gerçekçi bir biçimde itimat vereceğiz. Bütçe disiplinini sağlarken vergide adaleti de sağlayacağız. Planlı ve pak yatırımlarla, her alanda üretim atılımları ile, yenilikçi teknolojilerle ülkemizi dünya ile rekabet eden bir ülke haline getireceğiz. Hatırlayın; evvel ferah, sonra da refah dedik. Türkiye’ye süratli nefes aldırıp bizi bu krizden çıkaracak ve sonrasında da kalıcı refahı sağlayacak gruplar hazır. Dünyada çok hürmet gören, yurt dışında ve yurt içinde çalışan akademisyenlerimiz, tecrübeli bürokratlarımız var o takımda. Millet İttifakı’nın tüm paydaşlarından iktisat alanında uzman isimler ki birkaç gün içerisinde bu şampiyonlar ligi takımını da göreceksiniz. Ne yapacağımızı biliyoruz. Vazifesi devralır almaz, evvel halkımıza nefes aldıracak güçlü tahlilleri hayata geçireceğiz. Hayat pahalılığını, fiyat istikrarsızlığını ve bu yaşanan yıkıcı enflasyonist süreci sona erdireceğiz. İç ve dış kaynaklarını harekete geçirerek ekonomimize nefes aldıracağız. Bunun için birçok ülkeye gittim. Bu takımı söyleyince, önümüzde tüm kapılar açıldı. Pak sermaye, gideceği ülkede takım ve liyakat görmek istiyor. Bu yüzden bilim, teknoloji ve yatırım merkezlerini ziyaret ettim. Dünyanın en büyük yatırım fonları ile çalışma toplantıları yaptım. Yüzlerce milyar liralık pak yatırım kelamları aldım. Bu kelam yalnızca Bay Kemal’e verilmedi. Her şey bir grup işi. Fakat yalnızca bununla yetinmeyeceğiz, kalıcı refahı da Türkiye’ye getireceğiz. Biliyorsunuz, projelerimizi size tahtamın önünden açıklıyorum. Türkiye’de çağın sanayi ihtilalinin altyapısını kuracağız. Dijital teknoloji, yapay zeka, makine tahsili, finansal teknolojiler ve yeşil güç konuşacağız. Bunu başaracağız ve bunu yapacağız. Bu grupla başaracağız. Emin olun başaracağız” sözlerini kullandı.

BABACAN: İKTİSAT DEYİNCE EN KIYMETLİ KAVRAM GÜVEN

Ekonomide ‘güven’ kavramının değerine dikkat çeken Babacan, “Ekonomi deyince en kıymetli kavram inanç. İtimat olmayınca asla iktisatta başarılı olmak mümkün değil. İnancın olup olmadığını da en kıymetli, Hazine’nin faiz ödemeleri ile ölçeriz. ‘Bir ülkenin hazinesi çok büyük faiz ödüyorsa o ülkede artık itimat ortamı sarsılmıştır. Bir ülkenin hazinesi daha az faiz ödemeye başladıysa o ülkede inanç ortamı oluşmaktadır’ deriz. Geçtiğimiz yıl, baktığımızda, 311 milyar liralık faiz ödemesi oldu Türkiye Cumhuriyeti hazinesinin. Bu yılki bütçe için planlanan sayı da 560 milyar. Üzerine bir de 200 milyar kur farkı eklediğinizde neredeyse bu yıl için 765 milyar ödemeyi planlıyor şu anki hükümet. Bu para, tam bir milyon tane konutu yapıp ücretsiz vatandaşlarımıza vermeye yetecek büyüklükte bir para. Bir milyon konuta yetecek bir faiz ödemesini geçen sene hükümet yaptı, bu sene de yapacağını bütçe ile bir arada ilan etmiş oldu. Yalnızca sayılar açısından bu örneği vermeyi kıymetli görüyorum” dedi.

‘EKONOMİ İDARESİ, TAKIM MESELESİDİR’

Ekonomi idaresinin bir takım işi olduğunu ve takımda bulunan şahısların uygun yetişmiş, dürüst ve işinin ehli beşerler olması gerektiğini vurgulayan Babacan kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Tabii iktisat deyince ‘önce insan’ diye başlamak lazım. İktisadın en kıymetli gayesi, insan onuruna yaraşır bir hayat sağlamaktır vatandaşlara. Bunun da temelinde adalet var; ehliyetli, liyakatli takımlar ile çalışmak var ve istişare kültürü var. Adalet, yalnızca yargıda işlerin süratli ve düzgün yürümesi değil. Adalet, tıpkı vakitte fırsat eşitliği. Eğitimde, işe girerken ki fırsat eşitliği, ki biz işe girerken mülakatı kaldıracağımızı ilan ettik. O çok değerli bir kademe olacak. Tekrar, terfide fırsat eşitliği. Adalet olmadan asla iktisatta başarılı olmak mümkün değil. Yeniden ehliyetli, liyakatli takımlarla çalışmak. ‘Bir tane kurtarıcı gelsin, bütün problemleri çözsün.’ Bu türlü bir şey yok. İktisat idaresi, takım sorunudur. Düzgün yetişmiş, dürüst ve ehil takımlarla lakin ülkenin ekonomik meseleleri çözülebilir. Hasebiyle bu takımları da şimdiden çalışıyoruz, hazırlıyoruz. Pek yakında da peyderpey grubumuzdaki hoş, düzgün insanları tanıyacaksınız. Tanıdıkça da onları çok seveceksiniz.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.