Kılıçdaroğlu: Türkiye yeni sanayi ihtilalinin tam merkezinde konumlandırılacak

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Bay Kemal’in Tahtası’ isimli kampanya görüntüsünün onuncusunu Twitter hesabında yayınladı. Kılıçdaroğlu, ülkenin yeni sanayi ihtilalinin tam merkezinde konumlandırılacağını ve ekonomik dönüşümün gerçekleştirileceğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu: Türkiye yeni sanayi ihtilalinin tam merkezinde konumlandırılacak
Yayınlama: 11.05.2023
5
A+
A-

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Bay Kemal’in Tahtası’ isimli kampanya görüntüsünün onuncusunu Twitter hesabında yayınladı. Kılıçdaroğlu, “Düşük fiyat zahmeti bitecek, üniversitelerimiz bilim, teknoloji ve sanat üretecek. Her alanda inovasyona öncülük edecek, yüksek yetenek inşasına odaklanacağız. Zelzeleye dirençli, iklime dirençli kentler inşa edeceğiz. Bu dönüşümü gerçekleştirdiğimizde Türkiye her 10 yılda bir krizlere savrulan bir ülke olmaktan çıkacak. Ekonomimiz krizlere karşı dirençli hale gelecek. Ne dedik? Dünyanın ucuz iş deposu olmayacağız. Tersine cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında dünya ile rekabet eder hale geleceğiz. Bilimle, pak para ile, yepisyeni bir zihniyet dönüşümü ile orijinal bir yüzyıla yelken açacağız” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu akşam Twitter hesabından ‘Bay Kemal’in Tahtası’ isimli seçim kampanyası görüntüsünün onuncusunu “Biz Türk devletini yönetmeye her şeyimizle hazırlandık. Onlar tüm güçlerini arbede ve iftiraya harcadılar, biz geleceği çalıştık. Türkiye’yi dünya ligine taşımaya hazırız. Artık çalıştıklarımızı uygulama vakti. Bu sefer Vizyon sıçramamızı anlattım” açıklamasıyla paylaştı.

Kılıçdaroğlu paylaşımındaki görüntüde ise vizyon vurgusu yaparak, şunları söyledi:

“Sevgili halkım, size çalışma tahtamız önünden projelerimizi ve yapacağımız yatırımları anlattım. Bugün ise vizyon konuşmamız lazım. Ülkemizin uzun vakittir unuttuğu bir söz. Haydi başlayalım.

“YENİ SANAYİ İHTİLALİNİN TAM MERKEZİ”

Dünya değişiyor, ekonomik sistemler dönüşüyor. Yapay zeka ve robotlaşma birçok kesimde iş gücünü azaltacak üzere görünüyor. Lakin buna rağmen, tekrar yapay zeka etrafında yepisyeni iş alanları ve meslek kolları doğuyor. Dünya ile rekabet etmek için iktisadımızı temelden dönüştürmemiz gerekiyor. Birinci ve ikinci sanayi ihtilallerine geç kaldık. Birinci sanayi ihtilali kömür, buhar gücü, demiryolları ve telgrafla gerçekleşti. İkinci sanayi ihtilali petrol, otomobiller, radyo ve telefon oldu. Artık ise yenilenebilir güç ve internet ile yeni bir ihtilalin ortasındayız. Türkiye’yi yeni sanayi ihtilalinin tam merkezinde konumlandırmamız gerekiyor. Nasıl mı?

Türkiye’nin endüstriyel dönüşümünü gerçekleştireceğiz. Dirençli, yeni sanayi ihtilalinin altyapısını kuracağız. Öncelikle dijital teknoloji, yapay zeka, makine tahsili, sıhhat teknolojileri, pil teknolojisi, fintek ve blokzincir teknolojileri, haberleşme ve bulut teknolojileri üzere alanları büyüteceğiz. Çip üreteceğiz. İkincisi, yenilenebilir güce geçiş hareketini başlatacağız. Güneş ve rüzgar santralleri sayesinde güç ithalatı faturamızı evvel azaltacağız, sonra ortadan büsbütün kaldıracağız. Güçte bağımsızlığımızı sağlamak önceliğimiz olacak.

“DİJİTAL İHTİLALİ ENTEGRE EDECEĞİZ”

Akdeniz havzasındaki avantajlı pozisyonumuzu kullanacağız, Akdeniz ülkelerine liderlik edeceğiz. Türkiye’yi güç depolama, sürece ve dağıtım merkezi haline getireceğiz. Dijital ihtilali entegre edeceğiz. Türkiye’yi fosil yakıt uygarlığından yenilenebilir güç toplumuna dönüştüreceğiz. Şirketlerimizin dijital ve teknolojik dönüşümü için tüm şartları hazırlayacağız. Düşük fiyat zahmeti bitecek, üniversitelerimiz bilim, teknoloji ve sanat üretecek. Her alanda inovasyona öncülük edecek, yüksek yetenek inşasına odaklanacağız. Sarsıntıya dirençli, iklime dirençli kentler inşa edeceğiz. Bu dönüşümü gerçekleştirdiğimizde Türkiye her 10 yılda bir krizlere savrulan bir ülke olmaktan çıkacak. Ekonomimiz krizlere karşı dirençli hale gelecek.

“UCUZ İŞ DEPOSU OLMAYACAĞIZ”

Ne dedik? Dünyanın ucuz iş deposu olmayacağız. Tersine cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında dünya ile rekabet eder hale geleceğiz. Bilimle, pak para ile, yesyeni bir zihniyet dönüşümü ile yesyeni bir yüzyıla yelken açacağız. Haydi Türkiye.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.