Kemal Kılıçdaroğlu, Konutunun Mutfağında Ali Babacan ile Çektiği Görüntüyü Yayınladı: “Türkiye’ye Süratli Nefes Aldırıp Bizi Bu Krizden Çıkaracak Gruplar…

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Lideri Ali Babacan ile birlikte konutunun mutfağında çektiği görüntüyü, “Şampiyonlar ligi hazır” iletisiyle toplumsal medya hesabında yayınladı. Kılıçdaroğlu, görüntüde, “Türkiye’ye süratli nefes aldırıp bizi bu krizden çıkaracak ve sonrasında da kalıcı refahı sağlayacak takımlar hazır. Dünyada çok hürmet gören, yurt dışında ve yurt içinde çalışan akademisyenlerimiz, tecrübeli bürokratlarımız var o grupta. Millet İttifakı’nın tüm paydaşlarından iktisat alanında uzman isimler ki birkaç gün içerisinde bu şampiyonlar ligi takımını da göreceksiniz” dedi. Babacan ise “Ekonomi idaresi, takım sıkıntısıdır. Güzel yetişmiş, dürüst ve ehil takımlarla fakat ülkenin ekonomik problemleri çözülebilir. Münasebetiyle bu takımları da şimdiden çalışıyoruz, hazırlıyoruz. Pek yakında da peyderpey grubumuzdaki hoş, düzgün insanları tanıyacaksınız. Tanıdıkça da onları çok seveceksiniz” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Konutunun Mutfağında Ali Babacan ile Çektiği Görüntüyü Yayınladı: “Türkiye’ye Süratli Nefes Aldırıp Bizi Bu Krizden Çıkaracak Gruplar…
Yayınlama: 03.05.2023
7
A+
A-

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Lideri Ali Babacan ile birlikte konutunun mutfağında çektiği görüntüyü, “Şampiyonlar ligi hazır” iletisiyle toplumsal medya hesabında yayınladı. Kılıçdaroğlu, görüntüde, “Türkiye’ye süratli nefes aldırıp bizi bu krizden çıkaracak ve sonrasında da kalıcı refahı sağlayacak takımlar hazır. Dünyada çok hürmet gören, yurt dışında ve yurt içinde çalışan akademisyenlerimiz, tecrübeli bürokratlarımız var o takımda. Millet İttifakı’nın tüm paydaşlarından ekonomi alanında uzman isimler ki birkaç gün içerisinde bu şampiyonlar ligi takımını da göreceksiniz” dedi. Babacan ise “Ekonomi idaresi, takım problemidir. Uygun yetişmiş, dürüst ve ehil takımlarla lakin ülkenin ekonomik problemleri çözülebilir. Münasebetiyle bu takımları da şimdiden çalışıyoruz, hazırlıyoruz. Pek yakında da peyderpey grubumuzdaki hoş, düzgün insanları tanıyacaksınız. Tanıdıkça da onları çok seveceksiniz” diye konuştu.

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün meskeninin mutafında DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan ile birlikte çektiği görüntüyü Twitter hesabında yayınladı. Kılıçdaroğlu, “Şampiyonlar ligi hazır” iletisiyle yayınladığı görüntüde şunları söyledi:

“MİLLET İTTİFAKI İLE BİRLİKTE, DEVLETİN İKTİSAT KURUMLARINI DÜNYA ÖLÇEĞİNDE SAĞLAM HALE GETİRECEĞİZ”

“Bugün mutfağımızda kıymetli bir konuğum var. Eşlerimiz salonda, biz de buraya sığındık. 15 Mayıs itibariyle birlikte çok kıymetli çalışmalara imza atacağımız Ali Beyefendi ile çayımızı içiyoruz. Bari, fırsat bu fırsat, size de seslenelim dedik. Sayın Ali Babacan, yıllarca iktisat idaresinin başında yer almış, iktisatta akılcı bir siyaset benimsemiş, işinin ehli bir siyasetçi. Dünyanın güvendiği bir insan. Millet İttifakı ile birlikte, devletin iktisat kurumlarını dünya ölçeğinde muteber hale getireceğiz. Mesleksel liyakat, kurumlara geri dönecek. Finans etraflarına gerçekçi bir biçimde itimat vereceğiz. Bütçe disiplinini sağlarken vergide adaleti de sağlayacağız. Planlı ve pak yatırımlarla, her alanda üretim atılımları ile, yenilikçi teknolojilerle ülkemizi dünya ile rekabet eden bir ülke haline getireceğiz. Hatırlayın; evvel ferah, sonra da refah dedik.

“TÜRKİYE’YE SÜRATLİ NEFES ALDIRIP BİZİ BU KRİZDEN ÇIKARACAK VE SONRASINDA DA KALICI REFAHI SAĞLAYACAK GRUPLAR HAZIR”

Türkiye’ye süratli nefes aldırıp bizi bu krizden çıkaracak ve sonrasında da kalıcı refahı sağlayacak gruplar hazır. Dünyada çok hürmet gören, yurt dışında ve yurt içinde çalışan akademisyenlerimiz, tecrübeli bürokratlarımız var o grupta. Millet İttifakı’nın tüm paydaşlarından iktisat alanında uzman isimler ki birkaç gün içerisinde bu şampiyonlar ligi takımını da göreceksiniz. Ne yapacağımızı biliyoruz. Misyonu devralır almaz, evvel halkımıza nefes aldıracak, güçlü tahlilleri hayata geçireceğiz. Hayat pahalılığını, fiyat istikrarsızlığını ve bu yaşanan yıkıcı enflasyonist süreci sona erdireceğiz. İç ve dış kaynaklarını harekete geçirerek ekonomimize nefes aldıracağız. Ben, bunun için birçok ülkeye gittim. Bu grubu söyleyince önümüzde tüm kapılar açıldı. Pak sermaye, gideceği ülkede takım ve liyakat görmek istiyor. Bu yüzden bilim, teknoloji ve yatırım merkezlerini ziyaret ettim. Dünyanın en büyük yatırım fonları ile çalışma toplantıları yaptım. Yüzlerce milyar liralık pak yatırım kelamları aldım. Bu kelam yalnızca Bay Kemal’e verilmedi ki her şey bir grup işi. Lakin yalnızca bununla yetinmeyeceğiz, kalıcı refahı da Türkiye’ye getireceğiz.

“TÜRKİYE’DE ÇAĞIN SANAYİ İHTİLALİNİN ALTYAPISINI KURACAĞIZ”

Biliyorsunuz, projelerimizi size tahtamın önünden açıklıyorum. Türkiye’de çağın sanayi ihtilalinin altyapısını kuracağız. Dijital teknoloji, yapay zeka, makine tahsili, finansal teknolojiler ve yeşil güç konuşacağız. Bunu başaracağız ve bunu yapacağız. Bu grupla başaracağız. Emin olun başaracağız.

Ali Beyefendi; sizin bilgi ve deneyiminiz, uzmanlığınız. Sanıyorum bize söyleyeceğiniz çok şeyiniz olacak. Sizi dinleyelim kısaca.”

“HEP BİRLİKTE BU ÜLKEYİ ÇOK HOŞ YARINLARA, ÇOK ÇALIŞARAK TAŞIYACAĞIZ”

Babacan ise Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederek şöyle konuştu:

“Eşlerimiz içeride koyu sohbet yaparken biz de mutfakta sizlerle birlikte olalım istedik. Sayın Kılıçdaroğlu, bizim ortak cumhurbaşkanı adayımız. Kendisi, dürüstlüğüyle ve devlet deneyimi ile bütün milletimizin gönlünde ve kalbinde yer almış bir insan. İnşallah daima birlikte bu ülkeyi çok hoş yarınlara, çok çalışarak taşıyacağız.

“NEREDEYSE BU YIL İÇİN 765 MİLYAR FAİZ ÖDEMEYİ PLANLIYOR ŞU ANKİ HÜKÜMET. BU PARA, TAM BİR MİLYON TANE KONUTU YAPIP PARASIZ VATANDAŞLARIMIZA VERMEYE YETECEK BÜYÜKLÜKTE BİR PARA”

Ekonomi deyince en değerli kavram inanç. İtimat olmayınca asla iktisatta başarılı olmak mümkün değil. İtimadın olup olmadığını da en kıymetli, Hazine’nin faiz ödemeleri ile ölçeriz. ‘Bir ülkenin hazinesi çok büyük faiz ödüyorsa o ülkede artık itimat ortamı sarsılmıştır. Bir ülkenin hazinesi daha az faiz ödemeye başladıysa o ülkede itimat ortamı oluşmaktadır’ deriz. Geçtiğimiz yıl, baktığımızda, 311 milyar liralık faiz ödemesi oldu Türkiye Cumhuriyeti hazinesinin. Bu yılki bütçe için planlanan sayı da 560 milyar. Üzerine bir de 200 milyar kur farkı eklediğinizde neredeyse bu yıl için 765 milyar ödemeyi planlıyor şu anki hükümet. Bu para, tam bir milyon tane konutu yapıp parasız vatandaşlarımıza vermeye yetecek büyüklükte bir para. Bir milyon konuta yetecek bir faiz ödemesini geçen sene hükümet yaptı, bu sene de yapacağını bütçe ile birlikte ilan etmiş oldu. Yalnızca sayılar açısından bu örneği vermeyi değerli görüyorum.

“PEK YAKINDA DA PEYDERPEY TAKIMIMIZDAKİ HOŞ, DÜZGÜN İNSANLARI TANIYACAKSINIZ”

Tabii iktisat deyince ‘önce insan’ diye başlamak lazım. İktisadın en kıymetli maksadı, insan onuruna yaraşır bir hayat sağlamaktır vatandaşlara. Bunun da temelinde adalet var; ehliyetli, liyakatli takımlar ile çalışmak var ve istişare kültürü var. Adalet, yalnızca yargıda işlerin süratli ve düzgün yürümesi değil. Adalet, tıpkı vakitte fırsat eşitliği. Eğitimde, işe girerkenki fırsat eşitliği. Ki biz işe girerken mülakatı kaldıracağımızı ilan ettik. O çok değerli bir evre olacak. Yeniden, terfide fırsat eşitliği. Adalet olmadan asla iktisatta başarılı olmak mümkün değil. Yeniden ehliyetli, liyakatli takımlarla çalışmak. ‘Bir tane kurtarıcı gelsin, bütün meseleleri çözsün.’ Bu türlü bir şey yok. İktisat idaresi, takım sıkıntısıdır. Yeterli yetişmiş, dürüst ve ehil takımlarla fakat ülkenin ekonomik sıkıntıları çözülebilir. Hasebiyle bu takımları da şimdiden çalışıyoruz, hazırlıyoruz. Pek yakında da peyderpey grubumuzdaki hoş, düzgün insanları tanıyacaksınız. Tanıdıkça da onları çok seveceksiniz.

“EKONOMİK VE TOPLUMSAL KONSEY’İ UZUN MÜHLETTEN SONRA DERHAL TOPLAMA KARARI ALDIK”

Üçüncü bahis da bahsettiğim üzere istişare. İstişare olmadan mümkün değil. Sivil toplumla, meslek örgütleriyle daima bağlantı halinde, meseleleri anlayan, dinleyen ve tekliflerle de birlikte tekrar dönüp tahlil üreten bir idare unsuruna sahip olmamız gerekiyor. Esasen bunun içindir ki Ekonomik ve Toplumsal Konsey’i uzun müddetten sonra derhal toplama kararı aldık. Kısmet olursa hükümet kurulduktan sonraki birinci işlerden birisi, çabucak Ekonomik ve Toplumsal Konsey’i toplayıp toplumsal taraflarla etkileşim içerisinde politikalarımızı neticelendirip uygulamaya başlamak. En değerli emellerimizden bir tanesi de bu.

“86 MİLYONLUK NÜFUSUMUZ, AVRUPA’NIN EN BÜYÜK VE EN GENÇ NÜFUSU, AB STANDARTLARINDA BİR HAYATI HAK EDİYOR”

Tabii bütün bunlar için Türkiye’nin aslında çok kıymetli uzun vadeli bir maksada muhtaçlığı var. Bu gaye de AB standartları. AB’ye üye olalım ya da olmayalım, bu farklı bir sıkıntı. Lakin bizim 86 milyonluk nüfusumuz, Avrupa’nın en büyük ve en genç nüfusu, AB standartlarında bir hayatı hak ediyor. AB standartlarına ulaşmak için de hukukun üstünlüğünde, demokraside, temel hak ve özgürlüklerde, lakin hayatımızın her safhasında, şu giydiğimiz gömleğin kumaşının kalitesinden tutun da içtiğimiz suyun kalitesine kadar, vatandaşlarımızı AB standartlarında bir hayata, hayat kurallarına ulaştırmak. Bu, en değerli amacımız.

“BİZ, 3 AY İÇERİSİNDE, AB İLE OLAN SEYAHATLERDE VİZENİN KALDIRILMASIYLA ALAKALI ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPARIZ”

Aynı vakitte AB ile vizesiz seyahat… Bu hususta yapılacaklar aslında belirli. Çok sıkıntı şeyler de değil. Biz, 3 ay içerisinde, AB ile olan seyahatlerde vizenin kaldırılmasıyla alakalı üzerimize düşeni yaparız. Türkiye olarak bunları tamamlayabiliriz. 3 ayda bu noktaya işi getiririz ki gençlerimiz Avrupa’yı görsünler. Avrupalılar, Türkiye’ye daha rahat gidip gelebilsinler. İrtibat ağırlaşsın, iktisat çok daha ağır bir etkileşim içerisine girsin ve Türkiye, bütün vatandaşlarımızın, Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun değerli olduğu bir noktaya ulaşsın. Bütün bu ağır çalışmada kuşkusuz etrafa çok dikkat edeceğiz. Ekonomik büyüme ve kalkınmada süratli koşarken etrafa ziyan verip jenerasyonlar ortası adalete ziyan getirecek bir tavır asla almayacağız.

“SOSYAL DEVLET DERDİMİZİ HİÇBİR VAKİT ELDEN BIRAKMAYACAĞIZ”

Yine bütün bu süreçte toplumsal siyasetlere çok ehemmiyet vereceğiz. Toplumsal devlet tasamızı hiçbir vakit elden bırakmayacağız. Evet, koşacağız, yarışacağız, dünyada çok daha güçlü bir iktisada ulaşmanın çabasını vereceğiz lakin bu yarışta toplumsal devletin gereği ne varsa yerine getirip hiçbir vatandaşımızın belirli bir gelir düzeyinin, muhakkak bir geçim düzeyinin altına düşmesine de muhakkak müsaade vermeyeceğiz.

“KARA KIŞ ÇOK YAKINDA BİTECEK VE ÜLKEMİZ BİRÇOK BAHARLARA GERÇEK EMİN BİR SEYAHATE ÇIKACAK”

Türkiye, çok güçlü ve büyük bir ülke. Çok büyük potansiyeli var. Ancak bu potansiyeli açığa çıkartmak, fakat güzel bir idareyle, dürüst ve ehil takımlarla mümkün. Biz, bunu biliyoruz. Zati bu gayeyle yola çıktık. Bu gayeyle da vatandaşlarımızın dayanağına talip olduk. İnşallah kara kış çok yakında bitecek ve ülkemiz kaç baharlara hakikat emin bir seyahate çıkacak.”

Kılıçdaroğlu, görüntünün sonunda şunları söyledi:

“BEN DE ÜLKEYİ RAYINA OTURTTUKTAN SONRA HUZURLA EMEKLİ OLACAĞIM VE BU GRUBUN BAŞARILARIYLA GURUR DUYACAĞIM”

“Çok teşekkürler Sayın Genel Başkan’ım. Liyakatsizlerin ülkeyi getirdiği felaketten ötürü soğanı bile fiyatını sorarak alıyor halkımız. Biz; adaletsizliğe, berbat idareye ve kutuplaştırmaya karşı birleşe birleşe kazanacağız. Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında Türkiye’miz, bu şampiyonlar ligi takımıyla ışıl ışıl parlayacak. Ben de ülkeyi rayına oturttuktan sonra huzurla emekli olacağım ve bu takımın başarılarıyla gurur duyacağım. Bu da benim en büyük arzum. Yeterli akşamlar.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.