Katar, Bahreyn ve BAE ile diplomatik ilgileri tekrar kurmak için çalışıyor

Katar, Bahreyn ile karşılıklı büyükelçiliklerin açılması ve BAE ile de büyükelçi atamaları üzerine çalışıyor. Körfez krizinin çözülmesiyle alakalar tekrar başladı ve Katar, ambargo uygulayan ülkelerle diplomatik münasebetlerini yine tesis etmek için adımlar atıyor.

Katar, Bahreyn ve BAE ile diplomatik ilgileri tekrar kurmak için çalışıyor
Yayınlama: 21.06.2023
31
A+
A-

Katar’ın Bahreyn ile karşılıklı büyükelçiliklerin açılması, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile de Büyükelçi atamaları üzerine çalıştığı bildirildi.

Katar resmi haber ajansının haberine nazaran, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid bin Muhammed el-Ensari düzenlediği basın toplantısında ülkesinin diplomatik bağların tekrar kurulmasının akabinde atılacak adımın, Bahreyn ile büyükelçiliklerin açılması, BAE ile de büyükelçilerin atanması çalışması olduğunu söyledi.

BAE ile ülkesi ortasında heyetlerin karşılıklı ziyaretlerin sürdüğünü belirten Ensari, diplomatik temsilin politik alakaları olumlu olarak ilerleteceğini kaydetti.

Ensari, bilhassa günlük ortalama 6 uçak seferinin tekrar başlamasının akabinde Bahreyn ile karşılıklı büyükelçiliklerin açılması çalışmalarının devam ettiğini lisana getirdi.

Körfez krizinin çözülmesiyle ilgiler tekrar başladı

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017’de “terör kümelerini desteklediği” teziyle Katar ile tüm diplomatik bağlantılarını kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.

Katar, kelam konusu ülkelerin tüm suçlamalarını reddederken, bu durum Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

Körfez krizi, 5 Ocak 2021’de Suudi Arabistan’ın El- Ula kentinde düzenlenen 41. Körfez İşbirliği Kurulu Tepesi’nde Ula Bildirisi’nin imzalanmasıyla tahlile kavuşmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, tepenin akabinde düzenlediği basın toplantısında, Katar’a ambargo uygulayan ülkelerin Doha ile diplomatik münasebetlerini tekrar tesis ettiğini ve ambargonun kaldırıldığını açıklamıştı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.