Karar alındı, Suudi Arabistan’dan ‘Türkiye’ hazırlığı!

Birçok ülkeyle işbirliği ve paydaşlık projelerini değerlendirmeye karar veren Suudi Arabistan, Türkiye’yle toplumsal hizmetler alanında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı taslağını görüşme kararını Suudi Arabistan Bakanlar Heyeti’nde aldı.

Karar alındı, Suudi Arabistan’dan ‘Türkiye’ hazırlığı!
Yayınlama: 10.05.2023
8
A+
A-

Suudi Arabistan Bakanlar Konseyi, ortalarında Çin, Fransa, Özbekistan Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerle işbirliği ve paydaşlık projelerini görüşmeye karar verdi. Türkiye ile de iki ülke hükümetleri ortasında toplumsal hizmetler alanında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı taslağını görüşme kararı aldı.

SUUDİ ARABİSTAN’DAN TÜRKİYE HAZIRLIĞI

Suudi Arabistan resmi haber ajansına (SPA) nazaran bu, Kral Selman bin Abdülaziz başkanlığında Cidde’de toplanan Bakanlar Heyeti, üst seviye ortak komite oluşturulmasına ait muahedeyi tamamlayıcı bir protokol taslağını Çin tarafıyla görüşmeyi kararlaştırdı.

Kabine ayrıyeten Türkiye ile de iki ülke hükümetleri ortasında toplumsal hizmetler alanında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı taslağını görüşme kararı aldı.

Suudi kabinesi tarafından alınan kararlar ortasında Fransa hükümeti ile de Stratejik Paydaşlık Kurulu oluşturulması tarafında bir mutabakat zaptı taslağı üzerine görüşme planı yer aldı.

Özbekistan tarafıyla da atom gücünün barışçıl kullanımı konusunda işbirliği için bir çerçeve mutabakat taslağı üzerinde görüşme yapılması kararı Suudi Bakanlar Heyeti tarafından onayladı.

SÖZLEŞMEYE İMZALAR ATILDIĞINI DUYURMUŞTU

Kurul ayrıyeten, Kızıldeniz için sürdürülebilir bir ulusal strateji konusunda karar kıldı.

Kızıldeniz için sürdürülebilir bir ulusal stratejiye ait detaylı bilgi verilmezken, Suudi Arabistan, Ocak 2020’de Kızıldeniz’e komşu Arap ve Afrika ülkelerinden oluşan bir kurul kurulmasına dair kontrata imzalar atıldığını duyurmuştu.

KAYNAK: AA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.