Karadan Kanada’ya geçen sığınmacılar ABD’ye iade edilecek

Biden ile Trudeau ortasındaki mutabakata nazaran, kara yoluyla geçiş yapmaya çalışanların iadesi gerçekleştirilecek.

Karadan Kanada’ya geçen sığınmacılar ABD’ye iade edilecek
Yayınlama: 26.03.2023
5
A+
A-
AA

ABD ile Kanada ortasında mutabakata varıldı.

İki ülkenin önderleri Joe Biden ve Justin Trudeau tarafından imzalanan mutabakat kapsamında kara hududundan Kanada’ya geçen sığınmacılar ABD’ye iade edilecek.

İki ülke başkanının İnançlı Üçüncü Ülke Mutabakatı’na ek olarak imzaladıkları mutabakat gereği, daha çok New York’un kuzeyinden Kanada’nın Quebec eyaletine geçen sığınmacılar, “25 Mart 2023 itibarıyla” ABD polisine teslim edilecek.

Yasa dışı geçişlerin durdurulması amaçlanıyor

İki ülke ortasındaki huduttan yasa dışı geçişlerin durdurulmasını amaçlayan muahede kapsamında, New York ve Quebec’i birbirine bağlayan yolların kapatılması ve yeni bir sığınmacı kabul programının yürürlüğe girmesi kararlaştırıldı.

ABD hükümetine ilişkin Federalregister.gov isimli internet sitesinde ayrıntıları paylaşılan yeni muahede metnine nazaran, ABD de, kuzey hududunun resmi olmayan noktalarından geçenleri Kanada’ya geri gönderecek.

Karadan geçenlerle ilgili iade kararı

Trudeau, Ottawa’da düzenlenen ortak basın toplantısında, cumartesi sabahı erken saatlerde resmi hudut kapılarından Kanada’ya geçen sığınmacıların süratle ABD’ye iade edileceğini söyledi.

ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, yaptığı açıklamada mutabakatın, “sığınma sürecinin bütünlüğünü koruyarak, hudut kapıları ortasındaki tehlikeli geçişlerin kullanılmamasını sağlayacağı ve yasal göç yollarını teşvik edeceğini” ifade etti.

Kanada’ya yasa dışı geçişler arttı

Kanada, son vakitlerde yasa dışı geçişlerin artmasından rahatsızlığını lisana getiriyordu.

Kanadalı yetkililer, geçen yıl New York’un kuzeyindeki topraklardan Kanada’ya 39 binden fazla sığınmacının yasa dışı yollardan geçtiğini ve bu geçiş noktalarının kapatılması gerektiğini belirtmişti.

ABD basınında, kelam konusu sığınmacıların birçoklarının Meksika hududundan geçerek otobüslerle New York’a götürüldüğü, bunların bazısının da Kanada’ya geçmeyi tercih ettiği kaydedildi.

Gözden Kaçmasın Kanada, yabancılara konut satışını yasakladı Haberin Detayları

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.