Karabağ kimin toprağı, kimin kontrolünde? Karabağ kimin elinde?

Karabağ kimin toprağı, kimin kontrolünde? Karabağ kimin elinde?
Yayınlama: 19.09.2023
7
A+
A-


Karabağ kimin toprağı? Gündemin merak edilen konusu Karabağ kimin toprağı, kimin kontrolünde? Karabağ kimin elinde? oldu. Peki, Karabağ kimin toprağı? İşte, Azerbaycan- Ermenistan gerilimi ve Dağlık Karabağ hakkında bilgiler haberimizde…

KARABAĞ KİMİN KONTROLÜNDE?

27 Eylül 2020 itibarıyla başlayan 2020 Dağlık Karabağ Savaşı veya 2. Dağlık Karabağ savaşı, 10 Kasım 2020 günü Rusya arabuluculuğu ile imzalanan ateşkes anlaşması çerçevesinde sonlandırıldı. Azerbaycan‘ın rayon olarak adlandırdığı ve Ermeni güçleri tarafından işgal altında tutulan idari bölgeler, Azerbaycan‘ın kontrolüne geçti. Ancak geçmişte Ermenilerin işgali altında bulunan Laçin bölgesinde 5 kilometre derinliğe sahip bir koridor ile Karabağ’a bağlantı sağlanacak. Hankendi Ermenistan’ın, Şuşa gibi geçmişte nüfusun önemli bir kısmını Türklerin oluşturduğu şehirler ise Azerbaycan‘ın kontrolünde olacak.

2020 Dağlık Karabağ Savaşı olarak adlandırılan çatışmaların sonunda varılan ateşkes ile Ermenistan, yenilgilerini resmi olarak kabul edip Karabağ’da geriye kalan işgal edilmiş topraklardan da Ermeni ordusunu çekmiştir ve bu çekilmeye paralel olarak da bölgeye Rus Barış Güçleri yerleştirilmiştir. 10 Kasım 2020 tarihinde imzalanan ateşkes bildirisi ile bölgenin güneyi Azerbaycan Cumhuriyeti’ne teslim edilmiştir. Bölgeye Rus Barış Güçleri ile beraber Türk Barış Güçlerinin de gelmesi hala hem Türk hem de Rus taraflarınca tartışılmakta olup resmi bir sonucu henüz açıklanmamıştır.

Dağlık Karabağ Ermenistan Azerbaycan Gündem Dünya Haberler