Kanser Önleyici Yiyecekler

Kanser Önleyici Yiyecekler
Yayınlama: 13.10.2023
21
A+
A-

Çağımızın önemli hastalıklarından biri olan kanserin önlenmesi için çeşitli yöntemler mevcuttur.  Bilgi masası ekibi olarak sağlığınız için faydalı olabilecek, veya hastalıklara yakalanmanızı önleyecek etkenleri titizlikle araştırıp sizlere sunmaya çalışıyoruz. Akılları kurcalayan en büyük sorunlardan biri olan kansere yakalanmamak için alınması gereken çok sayıda önlem vardır ve bu önemlerden gazetelerde, radyolarda, televizyonlarda sık sık bahsedilir. Fakat her nedense önemli değilmiş gibi yüzeysel bir şekilde dinlenir ve genellikle bu yöntemler uygulanmaz.

Bunlar arasında sigaradan, diğer dumanlı maddelerden, içkiden, radyasyondan, kötü çevresel faktörlerden, sağlıksız diyet alışkanlıklarından uzak durmak sayılabilir. Fakat bunlardan kaçına dikkat edildiği ise tartışılır.  Aslında bu konuların ne kadar önemli olduğunun bilincinde olunsa, büyük bir titizlikle hepsi uygulanır. Fakat hastalığa yakalandıktan sonra “keşke” demenin bir faydası olmadığını herkes bilir. Bu sebeple bir şeylerin farkında olmak ve dikkat etmek gerekir.

Kanser Önleyici Yiyecekler

Kansere yakalanmamak için alınması gereken önlemler dışında, vücut direncini arttırıcı yiyeceklerin de desteğini almak gerekmektedir. Bu yiyeceklerin vücuda ciddi anlamda faydaları bulunmakta ve kansere yakalanma riskini büyük oranda azaltmaktadır.  Bazı kesimlerde bu yiyecekler farkında olmadan düzenli olarak çok yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Dolayısı ile bu bölgelerde kanser hastalığı çok düşük sayılarda görülmektedir. Kanseri önleyici çok sayıda sebze ve meyve bulunmaktadır.

Bu besinler doğal olduğu için etkisini en fazla gösteren, herhangi bir kötü sonucu olmayan yiyeceklerdir. Hepimiz meyve ve sebze gruplarından çoğunu tüketmekteyiz fakat aralarında belki sevmediklerimiz de bulunabilir. Hal böyle olunca da o besinin bize sağlayacağı koruyu etkiden ve vitaminlerden uzak kalırız. Bu nedenle sevmesek de tüketilmesinde büyük fayda sağlayacak yiyecekler vardır. Şimdi kanser önleyici yiyeceklerden detaylı bir şekilde bahsedelim.
Öncelikle ananas meyvesinden bahsetmek istiyoruz. Ananasın kanseri önleyici çok etkili sonuçları vardır.  Bu meyvenin içinde bulunan “bromelain” maddesi tümör gelişimini direkt olarak durduruyor.  Cilt kanseri, yumurtalık, akciğer ve bağırsak kanserlerinde meydana gelen tümörlerin büyümesine ve yayılmasına engel oluyor. Bu sebeple mutlaka tüketilmesi gereken bir meyve çeşidi olduğunu belirtelim.

– Elmanın içinde bulunan “kuarsetin” maddesi kanser hastalığını önlemek konusunda büyük önem taşır. Bunun yanı sıra kanser hastalığının tedavisi konusunda da kullanılmaktadır. Günde 2 adet elma tüketmenin sağlık açısından büyük faydaları bulunmaktadır.

– Karpuzun, vücudu toksik maddelerden arındırdığı genel olarak bilinmektedir. İçinde bulunan a ve c vitaminin yanı sıra, diğer maddelerin kansere karşı önleyici etkisi bulunmaktadır.

– Böğürtlenin içinde bulunan “eliagic asit” , vücutta meydana gelen kanserli hücrelerle mücadele ederek ölmelerini sağlıyor. Böğürtlenin bu anlamda göstermiş olduğu faydaların çok sayıda örneği de bulunmaktadır. Böğürtlenin yanı sıra, yaprakları da çay şeklinde tüketilirse etkisi büyüktür.

– Son zamanlarda yapılan araştırmalar neticesinde, narın içerisinde kanser hastalığını önleyici maddelerin olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra kalp sağlığını da ciddi ölçüde koruyan bu meyvenin sık sık tüketilmesinde yarar vardır.

– Kirazda bulunan “ flavon” maddesi kanserin oluşumuna engel olmakta, ilerlemesini de önlemektedir.  Meme kanseri, akciğer kanseri, cilt kanseri kiraz sayesinde kazanılan dirençle önlenebilmektedir. Oldukça lezzetli bir meyve olduğunu da düşünürsek tüketmemek için bir bahanemizin olmadığı da oldukça açıktır.

– Kara Üzüm çekirdeği ve kabuğuyla birlikte yendiğinde, kanseri önleyen meyveler arasında en etkili olanları arasında yerini alıyor. son senelerde yapılan çalışmalar bu meyve içerisinde bulunan maddelerin kanseri önleyici etkisinin çok fazla olduğunu gösteriyor. Her gün düzenli olarak tüketilmesi öneriliyor.

– Saymış olduğumuz tüm bu meyvelerin yanı sıra, bir çok sebzenin de kanseri önleyici etkisi bulunmaktadır. Bu sebzeler ise ;  kırmızı biber, domates, havuç, kırmızı turp, sarımsak, arnavut biberi, brokoli ( çiğ tüketilmesinde fayda vardır) gibi sebzelerdir. Bu sebzelerin içerisinde bulunan çeşitli çok sayıda madde, sayabileceğimiz önemli kanser çeşitlerinin önüne geçmek konusunda çok önemli rol oynamaktadırlar.

Koln kanseri, meme kanseri, prostat, akciğer kanseri,  yemek borusu kanseri, mide kanseri, ağız kanseri, cilt kanseri gibi kanser çeşitlerinin sebep olduğu tümörlerin oluşumu bu besinler sayesinde önlenmekte ve sağlıklı yaşamın kapıları açılmaktadır.

– Bunların yanı sıra her gün bir ya da iki avuç kuru yemiş, omega 3 açısından zengin olan balık çeşitleri (somon, uskumru, sardalya ve mezgit) , haftada en az iki defa kuru bakliyat, doğal yoğurt, yeşil çay gibi besinlerin kanseri engelleyici etkileri tartışılmayacak kadar önemlidir. Bu besinler sayısız kanser çeşidinin insan vücudunda ilerlemesine engel olmaktadır. Bu sebeple günlere yayarak hepsi düzenli olarak tüketilmelidir. Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dileriz.