Kanada, ülkeye kara hududundan kaçak giren sığınmacıları ABD’ye iade edecek

Kanada ortasında yapılan yeni hudut muahedesine nazaran Kanada’ya kaçak yollarla huduttan geçmeye çalışan sığınmacılar ABD’ye iade edilecek.

Kanada, ülkeye kara hududundan kaçak giren sığınmacıları ABD’ye iade edecek
Yayınlama: 26.03.2023
4
A+
A-

ABD- Kanada ortasında yapılan yeni hudut mutabakatına nazaran Kanada’ya kaçak yollarla huduttan geçmeye çalışan sığınmacılar ABD’ye iade edilecek.

ABD Lideri Joe Biden ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau tarafından cuma günü açıklanan göçmenlik muahedesi, dünyanın dört bir yanından on binlerce sığınmacının New York ile Quebec eyaleti ortasındaki huduttan (Roxham Road) iki ülke ortasındaki geçişi kapatmayı amaçlıyor. Yeni muahede, sığınmacıların bu tıp resmi olmayan giriş noktalarında sığınma talebinde bulunmalarına müsaade veren boşluğu kapatacak. Kanadalı yetkililere nazaran, muahede cumartesi gece yarısından sonra yürürlüğe girecek ve geçmeye çalışan sığınmacı talep dalgasını önleyebilecek.

Kanada tarafından yapılan duyuruda, “Güvenli Üçüncü Ülke Muahedesi’ni sadece belirlenen giriş noktalarından değil, iç su yolları da dahil olmak üzere tüm kara sonu boyunca geçerli olacak formda genişleterek iki ülke ortasında adaleti ve daha nizamlı göçü sağlıyoruz” denildi. Böylece, ABD yahut Kanada vatandaşlığına sahip olmayan ve sondan geçtikten sonraki 14 gün içinde yakalanan sığınmacıların sondan geri gönderilmesinin önü açılacak.

2022 yılında, yaklaşık 40 bin göçmenin, 5 bin 60 kilometrelik ABD-Kanada sonundan Kanada’ya geçtiği tespit edilmişti. – OTTAWA

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.