Kakhovka barajının yıkıldığı bölge aylarca susuz kalabilir

Kakhovka hidroelektrik santrali ve barajının vurularak kısmen yıkılması bölgede ciddi bir su krizine yol açtı.

Kakhovka barajının yıkıldığı bölge aylarca susuz kalabilir
Yayınlama: 16.06.2023
8
A+
A-

Ukrayna’nın güneyindeki Herson bölgesinde Rusya tarafından kontrol edilen Kakhovka hidroelektrik santrali ve barajının vurularak kısmen yıkılması bölgede ciddi bir su sıkıntısına yol açtı.

Baraj gölünde tutulan suyun dörtte üçünün kaybedilmesi, bölgedeki evlere artık düzenli su verilmesini imkansız hale getirdi.

Tetyana Tarasevych, yaklaşık 70 yıl önce yaşadığı Hrushivka köyüne yakın bir yerde inşa edilen barajın bölgeye önemli ölçüde refah ve bereket getirdiğini düşünenlerden.

Barajın tahrip olması yüzünden Tarasevych, diğer bölge sakinleri gibi yağmur yağdığı zaman ellerindeki kovalarla su biriktirmeyi ihmal etmiyor. Barajın yıkılmasının bölgede yüzbinlerce kişinin düzenli olarak içme suyuna ulaşımında sıkıntısı çekmesine yol açtığı tahmin ediliyor.

Reuters’e konuşan 80 yaşındaki Tarasevych, “Baraj inşa edildikten sonra bölgede yerleşim birimlerine düzenli içme suyu verilmeye başlanmıştı, şimdi şu anda yaşadıklarımıza bir bakın sadece göz yaşı…”diyerek duygularını dile getirdi.

Ukrayna ve Rusya’nın karşılıklı birbirlerine suçladığı patlamanın ardından bölgelerdeki köylerde yaşayanların evlerine giden su vanaları kapatıldı.

Ukrayna: Herson’daki baraj vuruldu; bölgede tahliye çalışmaları başladı
Bölgedeki köylüler bunun üzerine ihtiyaçları olan suyu biriktirmek için büyük bir mücadele içine girdi.

70 yaşındaki Oleksandr, “Ben 4 metreküp su biriktirdim. Bu ay için bana yeter, ancak bu suyla bir şey yıkayamam.” diyerek yaşadıkları durumu özetledi.

Su sorunu giderek büyüyor

Bölgede yaşayanların sadece yüzde 15’i düzenli olarak musluklarından akan suya ulaşabiliyor. Diğerleri ise yetkililerin tankerlerle getirdiği suyu kullanmak zorunda.

Yaklaşık 7 bin 500 kişinin yaşadığı yerleşim biriminin Belediye Başkanı Serhiy Marenenko, sadece çarşamba günü bölge halkına 2 bin 160 şişe içme suyu dağıttıklarını bildirdi.

1956’da baraj inşa edilmeden önce Tarasevych, su tutulan bölgedeki köyünden başka bir yere yerleştirilmişti.

Yıllardır sular altında kalan köyün bulunduğu arazi, şimdi çekilen su nedeniyle yeniden yüzeye çıktı.

Üç kasaba ve 16 köyün bağlı olduğu Kryvyi Rih vilayeti Belediye Başkanı Yevhen Sytnychenko, barajın yıkılmasından sonra su seviyesinin beş ila altı metre düştüğünü belirterek, yaklaşık 30 bin kişinin düzenli olarak suya ulaşamı kaybettiğini bildirdi.

KAYNAK: EURONEWS

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.