Kahvenin tadı kaçtı!

Kahvenin tadı kaçtı!
Yayınlama: 17.08.2023
3
A+
A-

ÖZEL HABER: ESRA SARI

Dünyada ve ülkemizde kahveye ilgi gittikçe artıyor. Türkiye’de son yıllarda kahve tüketimi arttı. Özellikle gençlerin yoğun rağbet gösterdiği filtre kahve, espresso kahve çeşitleri ve Türk kahvesi artık cep yakıyor. Kahve içmek artık lüks oldu. Son iki yıl içinde gelen peş peşe zamlar, adeta kahvenin tadını kaçırdı.

KAHVE FİYATLARI ARTTI!

Türkiye’de kahve çekirdeği yetişmiyor. Türkiye’nin bulunduğu iklim kuşağı, kahve üretimi için uygun koşullar sunmadığından kahve Türkiye’de yetiştirilemiyor. Bu nedenle Türkiye kahveyi ithal eden ülkelerinden bir tanesi. Küresel piyasada kahve sıkıntısı ülkemizi direkt etkiliyor. Özellikle Brezilya’da olumsuz iklim koşulları Türkiye’de kahve fiyatlarına direkt yansıdı.

KAHVE ZAMA DOYMUYOR!

Ülkemizde kahve fiyatlarına son yıllarda peş peşe zam geliyor. Peş peşe gelen zamların ardından kahve fiyatları uçtu.

Ülkemizdeki kahve işletmeleri de kahveye zam yaptı. Kahve işletmecileri fiyatı artırmaya mecbur olduklarını belirtiyor. İşletmeciler; kira, finansman, lojistik ve işçi maliyetleri gibi birçok kalemde artışa işaret ediyor.

kahve-qcbd-cover-jpg.webp

BİR BARDAK KAHVE EN AZ 60 TL!

Kahve fiyatlarının artması ile ünlü kafe zincirlerinde ise tek bir bardak kahvenin fiyatı en az 60 TL seviyesine ulaştı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.