Kadınları Hedef Alan HÜDA-PAR Kaç Milletvekili Çıkardı?

6284 sayılı kanunun kaldırılması için mücadele veren HÜDA PAR, AK Parti listelerinden seçime girdi. Resmi olmayan sonuçlara göre HÜDA PAR’ın 4 adayı da Meclis’e girmeye hak kazandı. Büro İş Sendikası, HÜDA PAR’ın kapatılmasına ilişkin Yargıtay’a …

Kadınları Hedef Alan HÜDA-PAR Kaç Milletvekili Çıkardı?
Yayınlama: 15.05.2023
4
A+
A-

6284 sayılı kanunun kaldırılması için mücadele veren HÜDA PAR, AK Parti listelerinden seçime girdi. Resmi olmayan sonuçlara göre HÜDA PAR’ın 4 adayı da Meclis’e girmeye hak kazandı. Büro İş Sendikası, HÜDA PAR’ın kapatılmasına ilişkin Yargıtay’a başvuruda bulunmuştu. 

Seçim ikinci tura kaldı

2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri sona erdi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, oy sayımının tamamlandığını ve seçimlerin resmi olarak ikinci tura kaldığını duyurdu. 

Resmi olmayan verilere göre, Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen HÜDA PAR, İstanbul, Gaziantep, Mersin ve Batman’da AK Parti listelerinden 4 milletvekili adayı gösterdi.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu İstanbul’dan, HÜDA PAR Genel Sekreteri Şehzade Demir Gaziantep’ten, HÜDA PAR Genel İdare Kurulu Üyesi Faruk Dinç Mersin’den, HÜDA PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı da Batman’dan aday olmuştu. Kesin olmayan sonuçlara göre; her 4 aday da Meclis’e girmeye hak kazandı.

Süresiz nafaka uygulamasına son verilecek

En son 2011’deki genel seçimlerde Batman’dan 2 milletvekili çıkaran AK Parti, 2015 ve 2018’deki genel seçimlerde 1 milletvekili çıkarmıştı. AK Parti listesinden ikinci sırada aday olan HÜDA PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı, bu seçimde yurt dışı oylarının da etkisiyle Meclis’e girmeye hak kazandı.

HÜDA PAR’ın seçim vaatleri arasında 6284 sayılı kanuna karşı oldukları yer aldı. HÜDA PAR, 6284 Sayılı Kanun’un değiştirilmesini ve süresiz nafaka uygulamasına son verilmesini talep etmişti.

HÜDA PAR’ın Cumhur İttifakı’nı desteklemesi sonrası Büro İş Sendikası, HÜDA PAR’ın kapatılmasına ilişkin Yargıtay’a başvuruda bulundu. Sendika, Yargıtay’a sunduğu dilekçede, Anayasa’nın 1, 2, 3, 6, 11, 41, 42, 68, 69, 174, 176. maddeleri ile Siyasi Partiler Yasası’na aykırı eylemlerde bulunduğunu vurgulamıştı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.