Japonya, ulusal savunma harcamalarını artırmak için havuz fonu kanunu çıkardı

Japonya parlamentosu, ulusal savunma harcamalarını artırmak için havuz fonu kanunu çıkardı. Japonya hükümeti, Kuzey Kore’nin tehditkar füze denemeleri ve Çin’in nüfuzunu artırma teşebbüsleri karşısında ulusal savunmasını güçlendirmek istiyor. Devlet varlıklarının satılması ve devlet bütçesinin birtakım özel hesaplarındaki fazla finansmanı aktarma yoluyla fon finanse edilecek. Japonya, NATO ülkeleriyle orantılı olarak savunma harcamalarını 2027 mali yılına kadar, ülkenin GSYİH’sinin yüzde 2’si ya da daha üstüne taşımayı hedefliyor.

Japonya, ulusal savunma harcamalarını artırmak için havuz fonu kanunu çıkardı
Yayınlama: 16.06.2023
4
A+
A-

Japonya’da parlamento, ulusal savunma harcamalarının kıymetli oranda artırılmasını finanse edebilmek gayesiyle havuz fonu kanunu çıkardı.

Japonya hükümeti, Pasifik’te Kuzey Kore’nin tehditkar füze denemeleri ve Çin’in nüfuzunu artırma teşebbüsleri karşısında, ulusal savunmasını tahkim ediyor.

Japonya Danışman Meclisi (Sangiin) hükümetin savunma harcamalarındaki değerli artışın bir kısmının karşılanması için havuz fonu oluşturulması hedefiyle yasa çıkardı.

Yasa doğrultusunda, devlet varlıklarının satılması ve devlet bütçesinin kimi özel hesaplarındaki fazla finansmanı aktarma yoluyla fon finanse edilecek.

İktidar, NATO ülkeleriyle orantılı olarak savunma harcamalarını 2027 mali yılına kadar, ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYİH) yüzde 2’si ya da daha üstüne taşımayı hedefliyor.

Japonya hükümeti, yasa çerçevesinde, vergi dışı toplanan gelirleri birden fazla yılı kapsayacak formda kullanılması doğrultusunda, ulusal savunma harcamaları için ayırabilecek.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.