İsrail’in hava hücumunda İslami Cihat kumandanı öldü

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki bir apartmanı gaye aldığı hava taarruzunda İslami Cihat örgütünün üst seviye bir kumandanı ve bir diğer kişi daha öldü.

İsrail’in hava hücumunda İslami Cihat kumandanı öldü
Yayınlama: 11.05.2023
16
A+
A-

Gece saatlerinde düzenlenen atakta bir savaş uçağı, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta bulunan bir apartmanın beşinci katını amaç aldı.

Çarşamba günü de Gazze Şeridi’nden İsrail’e 460’tan fazla roket fırlatıldı. İsrail Ordusu, son dokuz aydır yaşanan en şiddetli çatışmada Gazze’deki 130’dan fazla gayenin vurulduğunu duyurdu.

Filistinli kaynaklar, bu hafta boyunca yaşanan çatışmalar da üçü İslami Cihat kumandanı en az 24 Filistinli’nin öldüğünü belirtti. İslami Cihat’ın askeri kanadı, örgütün roket ünitesinin başı Ali Hasan Ebu Gali’nin öldüğünü teyit etti.

Gazze’de Hamas’tan sonra en büyük ikinci örgüt olan İslami Cihat, öldürülen Filistinlilerin intikamının alınacağını duyurdu. İsrail Ordusu da Gali’nin ve Gazze’deki başka iki İslami Cihat üyesinin maksat alındığını doğruladı.

Açıklamada Gali’nin İslami Cihat’taki kıymetli bir isim ve İsrail’e yönelik son günlerdeki roket ataklarından sorumlu olduğu tez edildi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail’in taarruzlarının sona ermeyeceğini belirtti.

Gezen Ağustom ayında İsrail ve İslami Cihat ortasında yaşanan çatışmalarda Gazze’de 49 Filistinli ölmüştü. İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da da İsrail Ordusu’nun yaptığı baskınlar nedeniyle durum gergin.

Kabatiye kasabasında iki Filistinli İsrail güçlerince öldürülürken, ordu ikilinin üzerlerine ateş açtığını savundu. Tubas’taki bir öteki çatışmada ise bir İsrail askeri ağır yaralandı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.