İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırdı

İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi’ne ataklara başladı. Bölgede patlamalar meydana geldiği bildirildi.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırdı
Yayınlama: 03.05.2023
16
A+
A-

AA

İsrail savaş uçaklarının, Gazze’nin güney ve kuzey bölgelerindeki Filistinli kümelere ilişkin amaçları vurduğu ve Gazze Şeridi’nde patlamalar meydana geldiği belirtildi.

Filistinlinin mevti sonrası atılan roketlere misilleme

Yediot Ahronot gazetesinin İsrail güvenlik kaynaklarına dayandırdığı habere nazaran, “idari tutukluluk” uygulamasına karşı sürdürdüğü 87 günlük açlık grevinin akabinde hayatını kaybeden Filistinli Hıdır Adnan’ın vefatına reaksiyon için Gazze Şeridi’nden atılan roketlere misilleme “Hamas’la karşı karşıya gelme manası taşısa da güçlü ve kapsamlı” olacak.

Haberde ayrıyeten Kahire idaresinin, İsrail’den ateşkes için Adnan’ın naaşının teslim edilmesini istediği lakin Tel Aviv’in bunu reddettiği öne sürüldü.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nden 30’dan fazla roket ve havan mermisinin fırlatıldığını duyurmuş, akşam saatlerinde atılan son 4 roketten birinin hava savunma sistemi Demir Kubbe tarafından imha edildiği, üçünün açık toprağa düştüğü bildirilmişti.

Gazze Şeridi’nden roketler atılmaya devam ediyor

İsrail ordu radyosu, son olarak Gazze Şeridi’nden yaklaşık 5 roketin daha atıldığının tespit edildiğini duyurdu.

Gazze etrafındaki İsrail yerleşim yerlerinde taarruz alarmlarının çaldığı kaydedildi.

Öte yandan görgü şahitleri, İsrail uçaklarının gaye aldığı bölgelerdeki sivil yerleşimlerin ziyan gördüğünü ve bölgede farklı noktalarda yangınların çıktığını aktardı.

Hamas: Gazze’ye yönelik taarruzlar amaçlarına ulaşamayacak

Gazze Şeridi’ndeki Filistin direniş hareketi Hamas, İsrail’in hava taarruzlarının, “yeni bir tansiyonu tırmandırma girişimi” olduğunu ve “hedeflerine ulaşamayacağını” belirtti.

Hareketten yapılan yazılı açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Gazze Şeridi’ne yönelik akınlar, halkımızı ve pahalarını savunma misyonumuzu yerine getirmemizi engellemeyecek ve amaçlarına ulaşamayacaktır. Bu saldırganlık, yeni bir tansiyonu tırmandırma teşebbüsüdür ve buna karşı halkımızı savunmaya devam edeceğiz.”

Gazze şeridinde faal bir güç olan Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları da İsrail taarruzlarına karşılık verdiklerini açıkladı.

İzzeddin El-Kassam Tugayları, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının, karadan havaya uçaksavar roketleriyle gaye alındığını duyurdu.

Ne olmuştu?

İsrail hapishanesinde 87 gün açlık grevi yapan Filistinli tutuklu Hıdır Adnan’ın hayatını kaybetmesinin akabinde abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail istikametine roket atılmıştı.

Gazze’den atılan roketlerin yerleşim alanlarına düşmesi sonucu 5 kişinin yaralandığı, bu bireylerden 3’ünün de Çinli emekçiler olduğu kaydedilmişti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.