İsrail ordusu da karıştı, askerler başkaldırdı, Savunma Bakanı hükümete davet yaptı!

İsrail ordusundaki binlerce yedek asker eğitimlere katılmayacağını ilan etti. Ülke içindeki ayrılığın İsrail ordusuna ve savunma teşkilatına derinlemesine nüfuz ettiğini belirten İsrail Savunma Bakanı hükümete davet yaptı.

İsrail ordusu da karıştı, askerler başkaldırdı, Savunma Bakanı hükümete davet yaptı!
Yayınlama: 26.03.2023
2
A+
A-

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail’de siyasi krize ve kitlesel protestolara yol açan tartışmalı yargı düzenlemesinin durdurulması için hükümete davette bulundu.

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun liderlik ettiği Likud partisinin önde gelen isimlerinden olan Gallant, Netanyahu’nun öncülük ettiği koalisyon hükümetinin Meclis’ten geçirmekte direttiği yargı düzenlemesine ait manzaralı açıklama yaptı.

Gallant, açıklamasında, İsrail ordusundaki binlerce yedek askerin eğitimlere katılmayacaklarını ilan ederek hükümetin yasa tasarısına reaksiyon göstermelerine ait tasasını lisana getirdi.

Savunma Bakanı, “Ülke içindeki ayrılık, İsrail ordusuna ve savunma teşkilatına derinlemesine nüfuz etti. Bu, İsrail’in güvenliğine yönelik açık ve büyük bir tehdittir. Buna müsaade vermeyeceğim.” dedi.

Yargı düzenlemesi sürecinin durdurulması ve diyalog daveti yapan Gallant, şunları tabir etti:

“(Askeri) Alandan sesler duyuyorum ve endişeleniyorum. İsrail toplumunda yaşanan olaylar ordunun ve savunma teşkilatının dışında cereyan etmiyor. Öfke, hayal kırıklığı ve endişe hisleri daha evvel hiç görmediğimiz boyutlara ulaştı. Bu tabloyu Başbakan Netanyahu’ya sundum. (Yargı düzenlemesi) Süreci şu anda durdurmalı ve oturup konuşmalıyız.”

“Yargıda bir değişikliğe gereksinimimiz var fakat büyük değişiklikler diyalogla yapılmalıdır.” değerlendirmesinde bulunan Gallant, “Şimdi kendi sesimle alenen söylüyorum; yasama sürecini durdurmalıyız.” diye konuştu.

İKİ LİKUD MİLLETVEKİLİNDEN GALLANT’A DESTEK

Savunma Bakanı Gallant’ın davetine, Likud içinden de dayanak geldi.

Likud milletvekilleri Yuli Edelstein ve David Bitan, Gallant’a katılarak, yasa tasarısının durdurulması ve diyalog davetinde bulundu.

İsrail Meclisi’nde Dışişleri ve Savunma Komitesi’nin Lideri olan Edelstein, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Gallant’a teşekkür ederek, “Halkın çoğunluğu yargı sisteminde bir değişiklik gerektiğini anlıyor ve bunu istiyor fakat bu, geniş bir fikir birliğine varmak için sabır, diyalog ve kapsamlı bir telaffuzla yapılmalıdır.” sözlerini kullandı.

Bitan da Twitter hesabından emsal bir paylaşımda bulunarak şöyle dedi:

“Haftalar evvel de söylediğim üzere yasa teklifi durdurulmalı, derhal müzakerelere başlanmalı ve kapsamlı bir muahedeye varılmalıdır. Savunma bakanı arkadaşımın kelamlarını destekliyorum.”

MUHALEFET BAŞKANI LAPİD: YAVUZ VE KIYMETLİ BİR ADIM

Öte yandan, eski Başbakan ve muhalefet partisi başkanı Yair Lapid de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Gallant’ın, “İsrail Devleti’nin güvenliği için yürekli ve kıymetli bir adım attığını” belirtti.

Lapid, paylaşımında şu değerlendirmelere yer verdi:

“Yargı düzenlemesi ulusal güvenliğe önemli formda ziyan veriyor ve bu tehlikeli bozulmayı durdurmak onun (Gallant’ın) vazifesi ve sorumluluğudur.

İşte hakikat anı. Hükümete sesleniyorum; her şeyi durdurun. Yargı seçim konseyi hakkındaki yasa tasarısını ya da (koalisyon hükümeti ortaklarından Aryeh Deri’ye atfen) Deri Kanunu’nu geçirmeyin ve gelin Cumhurbaşkanlığı konutunda müzakere edelim.”

AŞIRI SAĞCI BEN-GVİR’DEN, GALLANT’I MİSYONDAN ALMASI İÇİN NETANYAHU’YA ÇAĞRI

Gallant’ın açıklamasına reaksiyon gösteren çok sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı ve koalisyon ortağı Itamar Ben-Gvir, Başbakan Netanyahu’ya Gallant’ı vazifeden alma davetinde bulundu.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada Ben-Gvir, Gallant’ın “İsrail ordusunu pazarlık aracı olarak kullanan anarşistlerin şantaj ve tehditlerine teslim olduğunu” ileri sürdü.

Ben-Gvir, “Gallant, sağ seçmenin oylarıyla seçildi ancak pratikte solcu bir gündemi destekliyor. Medyanın ve protestocuların baskısı karşısında yere yığıldı. Başbakanı, onu derhal vazifeden almaya davet ediyorum.” sözlerini kullandı.

GALLANT, DAHA EVVEL İPTAL ETTİĞİ KONUŞMAYI YAPTI

Gallant’ın 23 Mart’ta yargı düzenlemesine karşı bir açıklama yapması bekleniyordu, lakin İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmesinin akabinde bu konuşmayı iptal etmişti. Netanyahu, akşam saatlerinde Gallant ile yaklaşık 20 dakikalık bir görüşme yapmıştı.

Gallant, Netanyahu’ya ülke genelindeki yargı düzenlemesi zıddı protestoların orduya tesirinden bahsetmiş ve tasalarını iletmişti. Gallant, Netanyahu’nun teşebbüsü üzerine konuşmasını iptal etmişti.

NETANYAHU HÜKÜMETİNİN TARTIŞMALI “YARGI REFORMU”

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkemenin yetkilerini sonlandıran, yargının, yargıçların seçimi üzerindeki tesirini azaltan bir “yargı reformu” planladıklarını duyurmuştu.

Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının kimi yetkilerini Meclis’e devretmeye yönelik atakları, Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı düzeneği ortasında tansiyona yol açmıştı.

Ülkedeki en yüksek yargı makamı olarak vazife yapan İsrail Yüksek Mahkemesi, Meclis’in çıkardığı kanunları, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” terslik gerekçesiyle bozma yetkisine sahip.

Netanyahu hükümeti, açıkladığı yargı düzenlemesinde, Yüksek Mahkemenin, Meclis’in çıkardığı kanunları bozma yetkisinin büyük ölçüde elinden alınacağını belirtmişti.

Hükümetin yargının yetkilerini kısıtlayan ve iktidarın yargı atamalarında kelam sahibi olmasını öngören yargı düzenlemesi, İsrail içinde ve memleketler arası alanda ağır biçimde eleştirilmişti.

Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un, taraflara “iç savaş” uyarısı yaparak sunduğu alternatif tasarı da iktidar tarafından reddedilmişti.

İsrail ordusunda savaş pilotları, denizaltı subayları, siber güvenlik uzmanları, özel kuvvetler üzere ünitelere bağlı binlerce yedek asker, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini uygulaması durumunda vazifelerine devam etmeyeceklerini yahut eğitimlere katılmayacaklarını açıklamıştı.

İsrail’de iç ve dış istihbarat teşkilatları, öteki güvenlik kurumlarının çalışanları da yaptıkları açıklamalarla hükümetin yargı düzenlemelerine karşı itirazlarını duyurmuştu.

Devam eden tartışma ve reaksiyonlara karşın “yargı reformu” kapsamındaki “başbakanın misyondan alınmasını zorlaştıran” yasa tasarısı 23 Mart’ta Meclis’ten geçmişti.

Bu hafta Mecliste görüşülmesi beklenen öteki bir yasa tasarısı, hükümetin, Yüksek Mahkeme üyelerinin belirlenmesinde öncelikli kelam sahibi olmasını ve böylece Yüksek Mahkeme Liderini belirleyebilmesini öngörüyor.

Netanyahu öncülüğündeki koalisyon, yargı düzenlemesine karşı davet yapan Gallant ve öteki Likud milletvekillerinin hükümetten dayanağını çekmesi durumunda Meclis çoğunluğunu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

KAYNAK: AA

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.