İsrail Gazze’yi vurdu: Meyyit sayısı 21’e yükseldi

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği son atakta 3 Filistinlinin hayatını kaybetmesiyle vefat edenlerin sayısı 21’e yükseldi.

İsrail Gazze’yi vurdu: Meyyit sayısı 21’e yükseldi
Yayınlama: 11.05.2023
6
A+
A-

Gazze’deki Filistin Sıhhat Bakanlığı, İsrail ordusunun bugün Gazze Şeridi’nin kuzeyine düzenlediği hücumların bilançosuna ait açıklama yaptı.

Açıklamada, bugünkü İsrail atağında birçok Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtildi.

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği hücumlarda ölenlerin sayısı bugün 21’e yükseldi. Yaralı sayısının da 64’e yükseldiği kaydedildi.

NETANYAHU: ASKERİ HAREKAT SONA ERMEDİ

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik hücumları ve Filistinli direniş kümelerinin roket atışlarıyla karşılık vermesi üzerine ulusa sesleniş konuşması yaptı.

“Bir askeri harekatın ortasında” olduklarını lisana getiren Netanyahu, İsrail ordusunun Gazze’ye “şiddetli biçimde saldırmaya” devam ettiğini söz etti.

Netanyahu, “yeni teknolojik gelişmeler, operasyon marifetleri ve aldıkları inisiyatifle yeni istikrar oluşturduklarını” belirterek, “teröristlere saldıracakları vakit ve yeri kendileri seçeceklerini, seçme önceliğinin kendilerinde olduğunu” savundu.

Gazze’deki İslami Cihad amaçlarını ağır biçimde maksat aldıklarını aktaran İsrail Başbakanı, askeri harekatın sona ermediğini, halkı bilgilendirmeye devam edeceklerini kaydetti.

Netanyahu, İsrail ve Filistinli kümeler ortasında devam ettiği aktarılan ateşkes görüşmelerine ait rastgele bir açıklama yapmadı.

İSRAİL’DEN AÇIKLAMA

İsrail Ordu Sözcülüğünden yapılan açıklamaya nazaran, İsrail ordusuna ilişkin savaş uçakları ile hücum helikopterleri Gazze Şeridi’nde salı gecesi İslami Cihad’a ilişkin 53 başka noktada 104 farklı amacı vurdu.

Orduya ilişkin helikopterler ve savaş uçaklarının Gazze’nin farklı bölgelerinde İslami Cihad’a ilişkin gayelere saldırmaya devam ettiği paylaşıldı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, mahallî basına yaptığı açıklamada, ordunun “Hamas değil İslami Cihad’a ilişkin noktaları amaç aldığını” belirterek, “Roketleri ateşleyenler İslami Cihad. Şayet ki başka kümeler da çatışmaya katılırsa onlara da karşılık veririz” dedi.

Taraflar ortasında ateşkes görüşmelerine ait haberleri kıymetlendiren Hagari, “ateşkes olduğu resmen duyurulana kadar İslami Cihad amaçlarına ataklarının devam edeceğini” söyledi.

Öte yandan, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın yaptığı güvenlik kıymetlendirme toplantısının akabinde ülkenin güneyindeki inanılmaz hal bölgesinin 40 kilometre alandan 80’e genişletilmesi teklifini hükümete sunduğu belirtildi.

ATEŞKESTE SON DURUM

İsrail ve Filistinli kümeler ortasında, abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki çatışmanın durdurulması için yürütülen ateşkes görüşmelerinin tıkandığı belirtildi.

İsrail ve Filistinli kümeler ortasındaki görüşmelere yakın Filistinli kaynak, Filistinli kümelerin İsrail’den “suikast siyasetini” durdurmasını istediğini, Tel Aviv’in bunu reddettiğini aktardı.

Kaynak, Mısır, Katar ve Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla ateşkes görüşmelerinin devam ettiği bilgisini paylaştı.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, İsrail’in resmi yayın kuruluşu KAN televizyon kanalına hususa ait açıklamalarda bulundu.

Cohen, “Mısırlılar bizden ateşkes istedi, Mısır ile güçlü bir güvenlik işbirliğimiz var ve mevzuyu inceliyoruz. (Askeri) Operasyonun devamına ve her türlü senaryoya hazırız ve ayrıyeten yedek kuvvetleri askere almaya da hazırız” diye konuştu.

Ateşkesin resmi olarak duyurulmasına kadar savunmaya ve saldırmaya devam edeceklerini kaydeden Cohen, “(İslami) Cihad Hareketi saldırmaya devam ederse bunun bedeli çok ağır ödeyecektir” sözlerini kullandı.

Bu ortada KAN, ismini vermediği İsrailli bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Birleşmiş Milletler (BM) ve Katar’ın, ateşkes sağlanması için İsrail, Gazze ve Filistin Yönetimi’ne bildiriler gönderdiğini aktardı.

Öte yandan, İsrail Ordu Sözcülüğünden yapılan açıklamada, operasyonun maksatlarına dün gece İslami Cihat önderlerine suikast düzenlenerek ulaşıldığı tabir edildi.

GAZZE’DEN ROKETLERLE KARŞILIK VERİLDİ

İsrail Savunma Kuvvetlerinden (IDF) yapılan açıklamada, Gazze’den atılan 469 roketten 333’ünün İsrail’e ulaştığı, 107’sinin ise Gazze Şeridi sonlarında düştüğü belirtildi. Geriye kalan 29 rokete ait ise bilgi paylaşılmadı.

Hava savunma sisteminin 153 roketi engellediği, kimi roketlerin yerleşim ünitelerine isabet ederek maddi hasara yol açtığı aktarıldı.

Gazze’den atılan roketlerden birinin Sderot kentinde bir konuta isabet ettiği, olayda yaralanan olmadığı belirtildi.

İsrail Güney Bölgesi İtfaiye ve Kurtarma ünitesi, Gazze’den atılan roketlerden birinin Aşkelon’da bir konutun bahçesine isabet ettiğini, itfaiye takımlarının çıkan yangına müdahale ettiğini ve yaralanan olmadığını bildirdi.

BMGK ACİL TOPLANACAK

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq’ın yaptığı yazılı açıklamaya nazaran Guterres, İsrail’e memleketler arası insancıl hukuk uyarınca yükümlülüklerini yerine getirme davetinde bulundu.

İsrail’in askeri operasyonlarında orantılı güç kullanımı prensibine uyması ve sivillere yönelik tüm tedbirleri alması gerektiğini kaydeden Guterres, birebir vakitte Gazze Şeridi’nden İsrail’e roket fırlatılmasını da kınadı.

Guterres, tüm taraflara çatışmaya son verme ve itidal davetinde bulunarak, ortalarında bayan ve çocukların da bulunduğu sivil can kayıplarına yol açan saldırıyı kınadı.

Sorunu çözmek için İsrailliler ve Filistinlilere olan takviyesini sürdüreceğini aktaran Guterres, tahlilin BM kararları, milletlerarası hukuk ve ikili mutabakatlar uyarınca gerçekleşmesi gerektiğini kaydetti.

“Genel Sekreter gelişmelerden derin kaygı duyuyor” diyen Haq, BM’nin tüm tarafların itidalli hareket etmesi için davette bulunduğunu vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi’nin bugün acil kapalı oturumda son gelişmeleri ele alacağını aktaran Haq, BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland’ın görüntü konferansla üye ülkeleri bilgilendireceğini söyledi.

Haq, Wennesland’ın tüm taraflarla irtibatta olduğunu ve Genel Sekreter üzere kendisinin de gerginliğin artırılmasını engellemek istediğini aktardı.

NELER YAŞANMIŞTI?

İsrail ordusunun vurduğu Gazze Şeridi’nden İsrail istikametine çok sayıda roket atıldı.

İsrail ordusu, “Kalkan ve Ok” ismini verdiği taarruzun başlamasından itibaren Gazze’den İsrail istikametine 270 kadar roket atıldığını açıkladı. Kelam konusu roketlerden, 205’inin Gazze Şeridi’ni aştığı, bunların 62’sinin İsrail’in hava savunma sistemleri tarafından etkisiz hale getirildiği aktarıldı. Yaklaşık 65 roketin de tekrar Gazze Şeridi içine düştüğü paylaşıldı.

Özellikle Gazze Şeridi etrafındaki Usdud (Aşdod), Askalan (Aşkelon) üzere kentlerin yanı sıra başşehir Tel Aviv ve merkez bölgelerinde gün içinde akın sirenleri çaldı.

İsrail ordusu, Tel Aviv tarafına atılan bir roketin İsrail üretimi hava savunma sistemi Davut Sapanı tarafından etkisiz hale getirildiğini açıkladı. İsrail üretimi hava savunma sistemi Davut Sapanı’nın birinci kere bir çatışma ortamında kullanıldığı belirtildi.

KAYNAK: AA

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.