İsrail basını: Netanyahu Erdoğan ile görüşmeye çalışıyor

İsrail basını, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme ayarlamak için uğraştığını yazdı. İşte İsrailli başbakanın verdiği ağır uğraşın gerisindeki dikkat çeken neden…

İsrail basını: Netanyahu Erdoğan ile görüşmeye çalışıyor
Yayınlama: 16.06.2023
13
A+
A-

Türkiye’deki seçimleri dakika dakika takip eden Batılı önderler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28 Mayıs’ta kazandığı seçim zaferi sonrası Erdoğan’la görüşmek için adeta sıraya girdiler. 

Uluslararası tahlillerde yer alan bilgilere nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni devirde birinci olarak memleketler arası seyahatlerle diplomasiye öncelik verecek. Bu kapsamda birinci yurtdışı ziyaretleri peş peşe Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Azerbaycan’a gerçekleştirildi.

NETANYAHU ERDOĞAN İLE GÖRÜŞME AYARLAMAYA ÇALIŞIYOR

The Times of Israel gazetesinde yer alan bilgilere nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için sırada bekleyen başkanlardan biri de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu.

Gazetenin üst seviye İsrailli yetkililere dayandırdığı haberine nazaran, Netanyahu ısınan münasebetlerin ortasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme ayarlamaya çalışıyor.

BAŞBAKANLIK BÜYÜK UĞRAŞ SARF EDİYOR

İsmi açıklanmayan yetkili, Kanal 12’ye verdiği demeçte, Başbakanlık’ın kelam konusu toplantı için büyük efor sarf ettiğini ve görüşmelerin ilerlediğini doğruladı, fakat diplomatik kaynaklar sürecin birtakım zorluklarla karşı karşıya olduğunu argüman ediyor.

Times of Israel kelam konusu toplantının ne vakit ve nerede gerçekleştirileceğine dair net bir bilgi olmadığını vurgularken Kanal 12, Netanyahu’nun toplantı talebinin gerisindeki nedene dikkat çekti…

ABD SIRTINI DÖNDÜ

İsrail’de binlerce kişiyi sokağa döken tartışmalı yargı ıslahatı nedeni ile güç günler geçiren Netanyahu, iç siyasetteki gergin durumu dış siyasette attığı adımlar ile kapatmaya çalışıyor. Lakin bu durum da göründüğü kadar kolay değil.

İsrail’deki protestolar sonrası Washington idaresi ile tansiyon yaşayan Netanyahu Beyaz Saray’dan veto yemiş üzere görünüyor.

Göreve başladığı günden beri Beyaz Saray’a çağrılmayı bekleyen Netanyahu’nun beklediği daveti hala alamaması, hem lokal medyada hem de memleketler arası medyada, ABD’nin Netanyahu hükümetinin siyasetlerinden açıkça mutsuz olduğunun sinyallerini verdiği olarak yorumlanıyor.

ERDOĞAN İLE FOTOĞRAF VERİP, DİPLOMATİK MUVAFFAKİYET İMGESİ ARIYOR

Times of Israel, Netanyahu’nun BAE’den uzun vakittir beklediği davetin de şimdi gelmediğini yazarken, Kanal 12’ye nazaran, Netanyahu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüp, vereceği fotoğrafla ‘diplomatik başarı’ imajı vermeyi planlıyor.

İSRAİL İLE OLAĞANLAŞMA SÜRECİ

Türkiye ile İsrail ortasındaki münasebetler uzun süren bir gerginlikten sonra İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un geçtiğimiz yıl Ankara’ya yaptığı ziyaret ile yumuşamıştı. 

2008’den bu yana yapılan birinci üst seviye resmi ziyaret sonrası her iki ülkede bağların olağanlaşması için adımları hızlandırdı vekarşılıklı olarak büyükelçi atama kararı alındı. 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.