İsrail basını: Netanyahu, Erdoğan ile görüşmeye çalışıyor

ABD ve BAE’den umduğunu bulamayan Netanyahu, Erdoğan ile görüşmek istiyor. İsrail basınında konuşulan bu gelişme için “Netanyahu diplomatik muvaffakiyet peşinde” denildi.

İsrail basını: Netanyahu, Erdoğan ile görüşmeye çalışıyor
Yayınlama: 16.06.2023
23
A+
A-

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir ortaya gelmenin yollarını aradığı ortaya çıktı.

İsrail basınında yer alan haber, Tel Aviv’de geniş yankı uyandırdı.

The Times of Israel gazetesinin “Netanyahu’nun, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme ayarlamaya çalıştığı söyleniyor” başlıklı haberinde, bu uğraşların Türkiye-İsrail alakalarının ısınmaya başladığı bir periyotta geldiği yazıldı.

Görüşmek için gayret harcıyor

Netanyahu’nun ofisinin bu görüşmeyi gerçekleştirebilmek için büyük bir gayret harcadığı, üst seviye bir İsrailli yetkilinin, bu bahiste ilerleme kaydedildiğini söylediği aktarıldı.

Ayrıca Netanyahu’nun tartışmalı yargı ıslahatı planları nedeniyle ABD Lideri Joe Biden’dan Beyaz Saray daveti alamadığı, Birleşik Arap Emirlikleri’nden beklenen davetin de gelmediği kaydedildi.

Erdoğan ile poz verme peşinde

Böyle bir devirde Netanyahu’nun, Erdoğan ile poz vererek diplomatik muvaffakiyet imgesi peşinde olduğuna dikkat çekildi.

Öte yandan birtakım diplomatik kaynaklar, sürecin kimi zorluklarla karşılaştığını lisana getirdi.

Türkiye’den İsrail’e gaz şartı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ülkeler ortasındaki gaz iş birliği için Netanyahu’dan adım atmasını istediği belirtiliyor.

Haberde, “Türkiye, İsrail’den Avrupa’ya gaz taşıyacak boru sınırı inşa etmek istiyor.” notu paylaşıldı.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve Başbakan Netanyahu, 28 Mayıs’ta tekrar seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak tebrik etmiş, Ankara-Tel Aviv ilgilerinin gelişmeyi sürdürmesine dair temennilerini iletmişti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.