İspanya hükümeti, çok sıcaklarda açık havada çalışmayı yasaklayacak

Sol koalisyon hükümeti, çok sıcak havalarda açık alanlarda çalışmanın yasaklanmasına ait bir karar alacağını açıkladı.

İspanya hükümeti, çok sıcaklarda açık havada çalışmayı yasaklayacak
Yayınlama: 11.05.2023
8
A+
A-
AA & Ensonhaber

Avrupa’nın Akdeniz havzası, çok sıcaklarla ve kuraklıkla karşı karşıya. Bu durum, çalışma hayatını da olumsuz istikamette etkiliyor.

İspanya’da Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Yolanda Diaz, ulusal basına yaptığı açıklamada,

Şirketlerin uyması gereken makul tedbirleri iş mevzuatına tam dahil etmek için birtakım yasal değişiklikler yapacağız. Bunlardan biri de hava koşullarına nazaran işleri uyarlamak olacak.

ifadesini kullandı.

Aşırı sıcaklarla açık alanda çalışılması yasaklanacak

Diaz, çok sıcaklar nedeniyle 2. ve 1. dereceden ikazların (turuncu ve kırmızı alarm) yapıldığı devirlerde çalışanların sıhhatlerinin riske atılmaması için açık alanlarda çalışmanın yasaklanacağı uygulamalar getireceklerini bildirdi.

Sol koalisyon hükümetinin, ülkedeki kuraklık problemine tahlil için yarın yapacağı harika Bakanlar Konseyi Toplantısı’nda bu mevzunun da ele alınacağını aktaran Diaz, “insanların ömürlerine direkt tesir eden iklim değişikliği ile uğraş çalışma standartlarını da değiştirmeleri gerektiğini” savundu.

Kuraklığa karşı yeni tedbirler açıklamak için yarın harika toplanacak Bakanlar Konseyi’nin, tarım personellerine ve hayvan yetiştiricilerine dayanak paketleri ile gerçek su kullanımıyla ilgili kararlar alacağı kaydedildi.

“Kuraklık sorunu uzun sürebilir”

İspanya Meteoroloji Enstitüsü (AEMET), hafta başında yayımladığı raporda, ülkenin 1961’den bu yana en sıcak ve kurak nisan ayını geçirdiğini duyurmuştu.

Endülüs, Murcia ve Katalonya üzere birçok bölgeyi olumsuz etkileyen ve 2022 yılı ortasından bu yana süren kuraklık meselesinin uzun sürebileceği ikazları yapılıyor.

Ülkede mevcut durumda baraj ve göletlerdeki su rezervi, son 10 yılın ortalamasının 20 puan altında yüzde 48 düzeyinde bulunuyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.