İslam Toplumu Ulusal Görüş Teşkilatı’nın iftarında sivil toplum temsilcileri bir ortaya geldi

İslam Toplumu Ulusal Görüş Teşkilatı (IGMG) Berlin’de iftar programı düzenledi.

İslam Toplumu Ulusal Görüş Teşkilatı’nın iftarında sivil toplum temsilcileri bir ortaya geldi
Yayınlama: 26.03.2023
4
A+
A-

İslam Toplumu Ulusal Görüş Teşkilatı (IGMG) Berlin’de iftar programı düzenledi.

IGMG Berlin Bölgesi’nin düzenlediği iftar programına Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Başkonsolos Rıfkı Olgun Yücekök, Almanya İslam Kurulu Lideri Burhan Kesici, IGMG Tanıtma Lideri Selçuk Çiçek ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Büyükelçi Şen, burada yaptığı konuşmada, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzelelere işaret ederek, “Dünya çapında yüreği Türkiye ile atan herkes bundan sahiden büyük bir halde etkilendi. Ebetteki o bölgedeki acımız büyük ancak bu acıyı bizler de yüreğimizde, direkt kendi içimizde sizlerle birlikte hissettik.” dedi.

Şen, dünyanın her yerindeki Türk toplumunun omuz omuza vererek depremzedelere yardım ulaştırmak için faaliyetlerde bulunduğunu belirterek, Almanya’daki Türk toplumuyla gurur duyduklarını söz etti.

Türkiye’de 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı ve 28. Devir Milletvekili Genel Seçimi yapılacağını anımsatan Şen, Almanya’da da vatandaşların oy kullanabilmesi için Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nin ve ülkedeki 13 başkonsolosluğun çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı.

Şen, seçmen kayıtlarının askıya çıktığını lisana getirerek, “Bulunduğumuz kademede Almanya’daki tüm vatandaşlarımızdan, tüm seçmen vatandaşlarımızdan adres kayıtlarını denetim ettirmelerini, seçmen olarak Almanya’da yurtdışı seçmen olarak kayıtlı bulunduklarını bir sefer daha teyit etmelerini bilhassa rica ediyoruz. Bu çok sıkıntı bir süreç değil. İnternet üzerinden yapılabilen bir süreç. Şayet adres kaydınız hakikat değil ise de bu durumda Almanya’daki başkonsoloslarımıza başvurarak adres kayıtlarınızı düzeltiniz.” diye konuştu.

Şen Avrupa’da yine yükselmeye başlayan ırkçılık ve yabancı düşmanlığı ile bunun çok tehlikeli tezahürü olarak görülen İslam ve Müslüman zıtlığıyla en kuvvetli bir halde uğraş edilmesi gerektiğini vurguladı. “Aşırı sağcılıkla çaba çok değerlidir.” diyen Şen, bu mevzuda kendisine düşen her türlü vazifeye hazır olduğunu kaydetti.

IGMG Tanıtma Lideri Çiçek de kısa müddet evvel Hatay’da bulunduğunu belirterek oradaki insanların selamını ve duasını iletmek istediğini söyledi.

Çiçek, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerle ilgili, “Bu afetin büyüklüğü kadar dayanışmamız da büyüktü. Bu afetin büyüklüğü kadar ortaya koymuş olduğumuz birlik ve beraberliğimiz de büyüktü. Bu afetin büyüklüğü kadar kenetlenmemiz de büyüktü. Devletimizle, Büyükelçiliğimizle, Başkonsolosluğumuzla, STK’larımızla, derneklerimizle bir ortaya geldik ve çok güçlü bir formda tarihte eşi ve gibisi çok seçkin rastlanacak birliktelikle bu afete karşı en hoş karşılığı vermeye çalıştık. Bilhassa sizlere teşekkür ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.