İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçleri ile Yahudi yerleşimciler Filistinlilere saldırdı

İşgal altındaki Batı Şeria’nın farklı noktalarında İsrail güçleri ile Yahudi yerleşimcilerin akınları sonucu 2 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçleri ile Yahudi yerleşimciler Filistinlilere saldırdı
Yayınlama: 26.03.2023
5
A+
A-

İşgal altındaki Batı Şeria’nın farklı noktalarında İsrail güçleri ile Yahudi yerleşimcilerin atakları sonucu 2 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

Filistin hükümetine bağlı Batı Şeria’daki Yerleşim Üniteleri Evrakı Sorumlusu Gassan Dağlas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin, Nablus kentinin etrafında pek çok noktaya askeri denetim noktası kurarak kenti giriş çıkışlara kapattığını söyledi.

Dağlas, Nablus etrafında pek çok noktada toplanan Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilerin mülklerine ve araçlarına saldırdığını, Deyr Erdem beldesinde bir lokantayı basarak camlarını kırdığını söz etti. Dağlas, yerleşimcilerin, yüzüne direkt biber gazı sıktığı lokanta sahibinin hastaneye kaldırıldığını kaydetti.

Filistin Kızılayının Nablus’taki İlkyardım Şefi Ahmed Cibril de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nablus’un güneyindeki Beyta kasabasında İsrail askerlerinin saldırısı sonucu bir Filistinlinin bacağının kırıldığını aktardı. Filistinli hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Deyr Onur beldesinde 5 Filistinli de İsrail güçlerinin göz yaşartıcı gaz bombası kullanması sonucu boğulma tehlikesi geçirdi.

Dün akşam saatlerinde Batı Şeria’nın Huvvara beldesinde düzenlenen silahlı taarruzda 2 İsrail askerinin yaralandığı bildirilmişti.

Öte yandan, Filistin haber ajansı WAFA’ya nazaran, İsrail polisi, Mescid-i Aksa’ya girerek Kıble Mescidinde namaz kılan ve itikafta olan Filistinlileri güç kullanarak dışarı çıkardı.

Polis, itikaftakilerden 2’sini gözaltına alırken başkalarını, Doğu Kudüs’ün Eski Kent bölgesindeki Silsile Kapısından dışarı çıkardı ve telefonlarına da el koymaya çalıştı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.