İmran Han’a 8 günlük gözlatı… Pakistan’da tansiyon tırmanıyor

Pakistan’da eski başbakan İmran Han’ın evvelki gün tutuklanmasının akabinde ülkede tansiyon tırmanıyor.

İmran Han’a 8 günlük gözlatı… Pakistan’da tansiyon tırmanıyor
Yayınlama: 11.05.2023
10
A+
A-

Tüm büyük kentlerde kitlesel protesto şovları düzenlenirken başta Hayber Pakhtunkhwa eyaletinin başşehri Peşaver olmak üzere en az dört kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Birçok eyalette yetkililer sistemi korumak için merkezi hükümetten ordunun konuşlandırılmasını talep etti. Ülkenin en kalabalık eyaleti Pencap’ta ise protestoların patlak vermesinden bu yana bin kişinin gözaltına alındığı aktarıldı. Öte yandan iki gündür ülke çapında internet kesintilerinin gerçekleştiği belirtildi.

MAHKEME ÖNÜNE ÇIKTI

Güvenlik gerekçesiyle mahkeme statüsü verilen İslamabad Emniyet Müdürlüğü kompleksindeki Polis Konuk Evi’nde duruşmaya çıkarılan 70 yaşındaki İmran Han, hâkim tarafından, başşehir İslamabad’da bulunan El-Kadir Üniversitesi Vakfı’yla ilgili yolsuzluk yapmakla suçlandı. Sekiz günlük gözaltı müddeti de onaylanan Imran Han, kararın akabinde Ulusal Hesap Verebilirlik Ofisi yetkililerine teslim edildi. Han ayrıyeten başbakanlık yaptığı 2018-2022 devrinde devlet armağanlarını yasa dışı bir formda sattığı teziyle suçlanıyor.

ERKEN SEÇİM İSTİYOR

İmran Han’ın Pakistan Adalet Hareketi partisi 2018 seçimlerinden birinci olarak çıkmıştı. Başbakan olan Han, geçen yıl nisan ayında yapılan güvensizlik oylaması sonucu koltuğunu kaybederken, yerine başbakan olan Şahbaz Şerif’i suçlamış ve olayın gerisinde ABD komplosu olduğunu öne sürmüştü. Han erken seçim isterken hükümetle de tansiyon yaşamıştı. Ordu, tutuklama sonrası kışlalara saldıran Imran Han destekçilerine reaksiyon gösterdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.