İki Türk devi, NATO savunma bakanlarıyla bir araya geldi!

Brüksel’de gerçekleşen NATO Savunma Bakanları Toplantısı, savunma sanayisi üretimini artırmak amacıyla bakanları ve savunma sanayisi şirketlerinin temsilcilerini bir araya getirdi. Toplantıya Baykar ve Roketsan’ın genel müdürü de katıldı.

İki Türk devi, NATO savunma bakanlarıyla bir araya geldi!
Yayınlama: 16.06.2023
7
A+
A-

Türkiye’yi Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in temsil ettiği Brüksel’deki toplantının bir bölümüne, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinden 26 savunma sanayisi şirketinin temsilcileri de davet edildi.

Şirket temsilcileriyle Güler’in de aralarında bulunduğu bakanlar, dün resepsiyonda bir araya geldi.

TOPLANTIYA BAYKAR VE ROKETSAN’IN MÜDÜRLERİ DE KATILDI

Türkiye’den davet edilen şirketler Baykar ve Roketsan oldu. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, NATO ülkelerinin bakanlarının bulunduğu resepsiyona katıldı.

Bakanlarla şirket temsilcilerinin görüşmelerinde üretimin artırılması, arz zincirlerinin devamlılığının sağlanması ve işbirliklerinin artırılması gibi konuların ele alındığı belirtildi. Görüşmelere NATO ülkelerinin yanı sıra Ukrayna ve Avrupa Birliği de katıldı.

Baykar Genel Müdürü Bayraktar, sosyal medyadaki açıklamasında, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in davetine icabetle toplantıda yer aldıklarını bildirdi.

Savunma sanayisinin geleceği hakkındaki görüşlerini paylaştıklarını aktaran Bayraktar, küresel savunma harcamaları artarken NATO’nun harcamalardaki payının giderek azaldığını, son 20 yılda NATO’nun azalan payının Çin, Rusya ve Hindistan’a geçtiğini belirtti.NATO ÜLKELERİ ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİNİNE DEĞİNİLDİ

Bayraktar, son 3 yılda ciddi bir durgunluk olduğunu, savunma sanayisinin yeni kapasite, planlama ve yatırım için gerçek büyümeye ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Roketsan Genel Müdürü İkinci de Brüksel’deki toplantıda savunma sanayisi şirketleriyle NATO ülkeleri arasındaki işbirliğinin altının çizildiğini bildirdi.

İkinci, “Türkiye’nin savunma alanında kaydettiği ilerlemelerin ülkemiz için olduğu kadar müttefik ülkeler için de değerli olduğuna şüphemiz yoktur.” ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana üye ülkelere savunma üretimini artırma çağrısında bulunuyordu.

Özellikle Ukrayna’ya yapılan askeri yardımlar nedeniyle müttefik ülkelerin bazılarında silah, mühimmat ve askeri malzeme stoklarının eksildiği, üretim hızının tüketimin gerisinde kaldığı belirtiliyordu.

İSPANYA SAVUNMA BAKANLIĞI NATO’YU PROTESTO ETMİŞTİ

NATO’nun söz konusu planlarına, İspanyol şirketleri dahil edilene kadar İspanyol hükümetinin tavrını değiştirmeyeceği ifade edildi. İspanya Savunma Bakanlığı kaynakları, NATO’nun, bu planına, İspanya’yı dahil etmeyerek “kötü bir başlangıç yaptığını, kapsayıcılıktan ve şeffaflıktan uzak olduğunu” kaydetti.

KAYNAK: AA , HABER7

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.