İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: PKK’yı seçime soktular

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Seçimlerde millet, ferasetli bir karşılık verdi. Çok büyük bir uçuruma gidiyorduk. PKK’yı, HDP’yi seçime soktular, millet bunu gördü. Bize PKK’yı, Kandil’i oylattılar” biçiminde konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: PKK’yı seçime soktular
Yayınlama: 22.05.2023
3
A+
A-
AA

14 Mayıs’ta sandık başına giden Türkiye tercihini yaptı.

Rekor bir iştirakin yaşandığı seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49.52 ile sandıktan birinci çıkarken Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı yüzde 44.88, Sinan Oğan’ın ise yüzde 5.17 oldu.

Cumhurbaşkanı seçiminde birinci tıpta en yüksek oyu olan iki aday Erdoğan ve Kılıçdaroğlu, 28 Mayıs’ta bir sefer daha yarışacak.

Süleyman Soylu: 14 Mayıs’ta bir demokrasi şenliği yaşadık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 24 TV’de katıldığı programda Avrupa’nın Türkiye’yi yıllardır demokrasi ve hukuk açığı üzerinden eleştirdiğini, yaftaladığını lakin bu anlayışın büsbütün ortadan kalktığı bir periyoda adım atıldığını söyledi.

Herkese rehavete kapılamadan sandığa gelmeleri tarafında davette bulunduğunu aktaran Soylu, “Sürekli, ‘Tayyip Erdoğan yenilirse vermez’ dendi ancak o denli olmadı. Bundan evvel de birçok yerde seçim kaybedildi ve verildi. ‘Türkiye antidemokratik bir ülke’ denmeye çalışıldı. Meğer biz 14 Mayıs’ta bir demokrasi şenliği yaşadık. O gece iki belediye lideri açıklama yaptı. Bu açıklamalar toplumun hudut uçlarıyla oynayacak açıklamaydı. Kural belirlidir, yüzde 50+1 aldın mı legal oluyorsun, kim ne söylerse söylesin” diye konuştu

AK Parti’nin yeni siyaset lisanına değinen Soylu, “AK Parti 21 yıldır Türkiye’de yeni bir siyaset lisanı oluşturdu, toplumun her bölümünü gören bir siyaset anlayışı var. Bugün Defne’de hastane açıldı. Defne’de yüzde 8 oy aldık. Biz bu sıkıntıya bakmayız. Recep Tayyip Erdoğan, 85 milyonun cumhurbaşkanı, bu devlet de 85 milyonun devleti. Biz sıkıntıya bu türlü bakarız. ‘Bana oy verirse ortaya hizmet götürüm’ bakışının kabul edilemez. Bu yaklaşım CHP’de her vakit vardır” tabirlerine yer verdi.

“PKK’yı, HDP’yi seçime soktular, millet bunu gördü”

Soylu, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun basmadığı tuş kalmadığını lisana getirerek kelamlarını şöyle sürdürdü:

Ben hayatımda bu türlü bir siyaset biçimi görmedim. FETÖ, PKK, LGBT tuşuna basıldı. Bunlar yetmedi artık milliyetçilik tuşuna basılıyor. Kandil siyasetini, LGBT’yi, PKK’yı, İHA ve SİHA’lar ile oynamayı millet onaylamadı. 15 gün evvel söyledikleriniz tescilli olmuş artık, bunlar unutulmaz. Van’da Ekrem İmamoğlu’nun HDP bayrakları altında söylediği kelamlar unutulur mu? ‘Apo özgür kalacak, Selo özgür kalacak’ diye bağıranlar unutulur mu? Hiçbiri unutulmaz. Millet ferasetli bir karşılık verdi. Çok büyük bir uçuruma gidiyorduk. PKK’yı, HDP’yi seçime soktular, millet bunu gördü. Bize PKK’yı, Kandil’i oylattılar. Kandil siyaseti ABD’nin talimatıyla CHP tarafından uygulanan bir siyasettir. Bunların her birini görüyoruz. Pahaları istismar eden bir takım var karşımızda. Aile yapısını, kıymetleri istismar ediyor. Her şeyi birbirine karıştıran bir yapıyla karşı karşıyayız. Millet bunu görüyor.

“HÜDA PAR’ın terör örgütleriyle ilgisi kelam konusu değil”

Muhalefetin istikrarının bozulduğunu vurgulayan Soylu, “Kendilerini o kadar motive etmişler ki yankı odaları dedikleri odanın içinde kalmışlar. ‘Kesinlikle kazanacağız’ diyorlar, sonra büyük bir hayal kırıklığına uğruyorlar. ‘Çaldılar’ diyerek kendi toplumunu, kendi partilerini kandırıyorlar, bu kadar ahlaktan mahrumlar. CHP, PKK ile HDP’yi legal hale getirmeye çalışıp HÜDA PAR’ın terörle iltisaklı olabileceğini anlatmaya çalışıyor. HÜDA PAR’ın terör örgütleriyle ilgisi kelam konusu değil” değerlendirmesinde bulundu.

“Biz bu coğrafyada kimseye sırtımızı dönmedik”

Bakan Soylu, Türkiye’de Suriyeli sayısının 3 milyon 381 bin olduğunu lisana getirerek, “Bundan 6 yıl öncesinden daha az. Türkiye’de 2017’den itibaren Suriyeli sığınmacı sayısı artmıyor. Artık ateş bacayı sardı, ‘Suriyeliler üzerinden oy alabilir miyim?’ anlayışı üzerine gidiyorlar. Dün Kandil ve LGBT’ye ses çıkarmadınız, ‘Suriyelileri geri göndereceğiz’ diyorsunuz. Vefata mi göndereceksiniz? Suriye’nin bilhassa Kuzey Halep bölgesinde çok önemli adımlar atıldı. Oranın altyapısını, suyunu, yolunu yaptık. Organize sanayi siteleri yaptık. Biz bu coğrafyada kimseye sırtımızı dönmedik. Beşerler mevte gönderilemez” diye konuştu.

Süleyman Soylu, PKK/PYD Eş Lideri Salih Müslim ile CHP Genel Lideri Kemal KIlıçdaroğlu’nun yapışık ikiz olduğunu aktararak, “Birbirleriyle birebir şeyi söylüyorlar. Müslim, Recep Tayyip Erdoğan’dan ne kadar nefret ediyorsa Kılıçdaroğlu da o kadar nefret ediyor. Birebir lisanı kullanıyorlar. PKK ve HDP ile iş yapan herkes yandı, siyasetten silindi. Bir terör örgütüne nasıl bu türlü alan açılır? Selahattin Demirtaş bir terörist, yüzlerce insan onun yüzünden canını kaybetti” sözünü kullandı.

Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 25 yıldır Türkiye için çalıştığını bu nedenle seçime sayılı günler kala tüm AK Parti teşkilatlarının çok çalışması gerektiğini vurgulayarak, “Bir gram uyumadan bu vefayı ödemek zorundayız. Bu fırsat bir daha elimize geçmez. Rehavet bu devirde yapılabilecek en büyük ihanettir” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.