Her aileden bir şahsa maaş bağlanacak

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren her aileden bir şahsa maaşa bağlayacak olan sistem ‘vatandaşlık maaşı’ için hazırlıklar başladı.

Her aileden bir şahsa maaş bağlanacak
Yayınlama: 21.05.2023
7
A+
A-

Vatandaşın refah düzeyinin yükselmesine yönelik hükmet birçok hazırlık içeresine girdi. Son olarak her aileden bir kişinin en az taban fiyat düzeyine maaşa bağlanmasını içeren “vatandaşlık maaşı” uygulaması gündeme geldi.

HAZIRLIKLAR BAŞLADI! HER AİLEDEN BİR KİŞİ MAAŞA BAĞLANACAK

Çekmeköy Tabiat Parkı’nda bayanlar buluşmasına katılan Kurtulmuş, bayanların eğitime, kamuya ve iş hayatına iştirakinde önlerindeki mahzurların, birtakım yasakların AK Parti iktidarında kaldırıldığını söyledi.

Türkiye’de siyasete bayanın iştirakini teşvik eden, önünü açan ve şu anda da bayan siyasetçilerin çok faal hale gelmesini sağlayan en kıymetli partinin AK Parti olduğunu söz eden Kurtulmuş, “Her yerde bayanlarımızın önü açılmış vaziyettedir. Şu anda üniversitelerdeki öğretim üyeleri ortasında bayanların yüzde 50’ye yakın bir orana geldiğini görmekten ötürü iftihar ediyoruz. Üniversitede, siyasette, iş dünyasında, sanatta, kültürde, her yerde bayanlarımızın önü açıktır.” diye konuştu.

Kurtulmuş, bayana karşı şiddet konusunda öbürleri laf söylerken, bayanların şiddete maruz kalmasının önüne geçilmesi ve birtakım eşitsizliklerin önlenmesi konusunda her türlü önlemi geliştirmeyi başardıklarını lisana getirdi.

Kadına karşı şiddetin önlenmesi gayesiyle geliştirilen KADES (Kadın Dayanak Uygulaması) isimli program sayesinde şiddet yahut tacize uğrayan bayanın polisi arayarak birkaç dakika içinde bu durumdan kurtarılabildiğini anlatan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Kadına karşı şiddetin önlenmesi konusunda sahiden dünyanın gıptayla izlediği uygulamaları gerçekleştirmeye başladık. Ayrıyeten hukuk lisanıyla söylüyorum, ısrarlı takibin bir kabahat olmasını sağlayan yasal düzenlemeleri yaptık. Kısacası, bayana karşı hem şiddetin önlenmesi hem bayanın toplumsal hayata iştirakinin sağlanması konusunda yasal önlemlerimizi alarak bayanlarımızın siyasette, toplumda faal bir hale gelmesine öncülük yaptık. Bayan hakları konusunda AK Parti’nin kaydının olağanüstü olumlu, itibarlı olduğunu insaf sahibi herkes biliyor. İnşallah bayanlarımız, Türk toplumunun eşit bir ögesi olarak var olmaya devam edecektir. Bu ortada, bayanı ihmal eden, bayanı bir halde eksik gören, bayanı konuta hapseden, bayanı bizim kanılarımıza ilişkin olmayan birtakım fikirlerle ikinci sınıf hale getirmek isteyen görüşleri de kabul etmediğimizi söz etmek istiyorum.”

“KADINLARIMIZIN EŞİT OLARAK TOPLUMSAL HAYATA İŞTİRAKİNİ HER HALÜKARDA DESTEKLİYORUZ”

Kurtulmuş, Türkiye’de bayan nüfusunun erkek nüfusundan fazla olduğuna dikkati çekerek, “Bir toplumun yüzde 50’den fazlasını yok sayarak nasıl o toplumu yöneteceksiniz? Bayanların talepleri AK Parti’nin masasındadır, gündemindedir. Bayanlarımızın eşit olarak toplumsal hayata iştirakini biz her halükarda destekliyoruz.” dedi.

Erkek ve bayanın yaratılış prestijiyle da birbirine karşı üstünlüğünün kelam konusu olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, “Kadın-erkek rol çatışmasını bir biçimde kabul ederek toplumsal eşitlik üzerinde toplum inşa edilemez. Biz bayan ve erkek rollerinin çatışan roller değil toplumu, aileyi tamamlayan roller olduğunu biliriz. Onun için yaradılışta eş olan bayanla erkeği birbirinin rakibi, birbirinin düşmanı, birbirinin alternatifi olarak asla kabul etmeyiz. Bu türlü bir kanıyı de yanlış buluruz.” tabirlerini kullandı.

Kurtulmuş, başörtüsü yasağının kaldırılması için de uğraş verdiklerini anımsatarak, “Sayın Cumhurbaşkanı’mız başbakanken eşi başörtülü diye nasıl o zamanki kimi mihraklar tarafından dışlandığını biliyorsunuz. Hatta imam hatip mezunu diye birçok devletin resmi toplantılarında birtakım vesayet odaklarının, imam hatip liselerine karşı kelam söylediğini de biliyorsunuz. Allah’a çok şükür, çok yakın bir devirde karşılaştığımız bu zorlukları da aşmak bizim jenerasyonumuza, sizlere nasip oldu. Bugün başörtülü bir tek milletvekiline müsaade edilmeyen Türkiye’den, çok sayıda başörtülü kardeşimizin milletvekili olduğu bir Türkiye’ye geldik. Bundan sonra da başı örtülü, başı açık, millette ne varsa hepsi milletin temsilcisi olarak Büyük Millet Meclisi’nde var olacaklardır.” diye konuştu.

“Sayın Cumhurbaşkanı’mız, Allah’ın lütfuyla bizim kuşağımızın hayali olan mevzuların hepsini gerçekleştirmeyi başarmış bir takımın önderidir.” diyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Nasıl iç vesayet odaklarını Türkiye yendiyse, artık sıra dış vesayet odaklarıyla çaba etmek ve prestijli, güçlü bir Türkiye kurarak yeryüzünde yeni hakkaniyetli bir toplumu, global toplumu inşa etmektedir. Bunun için her alanda güçlü bir Türkiye’dir bizim kastettiğimiz Türkiye Yüzyılı. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Türkiye. Dış siyasette Doğu’nun, Batı’nın değil kendi ulusal menfaatleri istikametinde yürüyen bir Türkiye. İçeride tam manasıyla kardeşliğini, birliğini, bütünlüğünü sağlamış olan bir Türkiye. Bölgesinde sulh ve selameti tesis etmiş olan bir Türkiye. Huzur içinde, refah içinde elin oğlunda ne varsa daha fazlasına sahip olan bir Türkiye. İşte Türkiye Yüzyılı’ndan kastımız budur. Bir cümleyle, özetle nedir derseniz, kelamı güçlü, gücü etkili olan bir Türkiye’nin yüzyılıdır Türkiye Yüzyılı. İnançla, istikrarla bu yürüyüşü devam ettireceğiz ve bu amaçlarımıza ulaşacağız.”

AİLE BAZLI VATANDAŞLIK MAAŞI

Kurtulmuş, “Önümüzdeki periyotta aile bazlı vatandaşlık maaşı teklifimiz var. Yani her ailenin en az minimum fiyat düzeyinde bir geliri olmasını temin etmek, o kadar geliri yoksa üstünü tamamlamak üzere tekliflerimizi yapıyoruz. Ayrıyeten mesken bayanları için emeklilik hakkını getirecek teklifimizi de bu seçimde milletimizle paylaştık. Hatta şunu söyleyeyim. Milletvekillerinin mesela yıpranma hissesi var. Mesken bayanlarına da milletvekilleri üzere yıpranma hissesini koyarak emeklilik hakkını inşallah getireceğiz. Böylelikle çok büyük bir rahatlama olacak. Hepsinin bir sırası var. Şu 28 Mayıs’ı bir geçelim, 29 Mayıs’ı da büyük bir fetih coşkusuyla inşallah halaylarla, türkülerle, dualarla kutlayalım.” dedi.

Programın akabinde Numan Kurtulmuş’a, engelli bir bayanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için ördüğü namaz takkesi verilerek, takkeyi Erdoğan’a iletmesi istendi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.